راهنمای کامل سئو – بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو

سئو

این راهنما برای چه کسی است؟

اگر شما مالک، مدیر، کاسب و یا ترویج دهنده محتوای آنلاین از طریق گوگل هستید، این راهنما برای شما است. شما ممکن است صاحب یک کسب و کار موفق، مدیر هزاران وب سایت، متخصص سئو در یک آژانس وب و یا یک نینجای حرفه ای سئو در زمینه مکانیسم موتورهای جستجو باشید، این راهنما برای شماست. اگر شما مشتاق داشتن یک دید کامل درباره اصول اولیه سئو راجع به بهترین نکات اشاره شده از طرف ما هستید ، پاسخ شما این است که به وب سایتی درستی آمده اید. این راهنما هیچگونه رازی را برملا نخواهد کرد تا وب سایت شما بصورت خودکار در صدر نتایج گوگل قرار بگیرد. ولی با دنبال کردن تمرینات و محتوای این نوشته، امیدواریم که موتورهای جستجو بتوانند سایت شما را راحت تر کراول کرده و بهتر ایندکس کنند و محتوای شما را بهتر متوجه شوند.
بهینه سازی موتورهای جستجو (سئو) غالبا از تغییرات کوچک در قسمت هایی از سایت شما تشکیل شده است. زمانی که به تنهایی مشاهده میشود، این تغییرات ممکن است روند افزایشی در آمار داشته باشند ولی زمانی که با بهینه سازی های دیگری ترکیب میشوند آنها میتوانند تاثیر قابل توجهی روی تجربه کاربری روی سایت شما و کارایی در نتایج موتورهای جستجو بگذارند. شما با واژه های این چنینی از قبل آشنا هستید به خاطر اینکه آنها عنصر لازمه هر صفحه وبی هستند اما شاید شما خیلی از آنها را بکار نگرفته باشید.
شما باید سایت خود را طوری بهینه سازی کنید که کاربران شما نیاز دارند. یکی از آن کاربران موتور جستجو است که کمک میکند تا کاربران دیگر صفحات شما را پیدا کنند. بهینه سازی موتورهای جستجو درباره کمک به موتورهای جستجو است تا محتوای فعلی شما را بهتر متوجه شوند. سایت شما ممکن است از مثال های زده شده بزرگ تر و یا کوچک تر باشد و از نظر محتوایی نیز متفاوت باشد ولی هیچ تفاوتی در زمینه موضوعات بهینه سازی که در مورد آنها صحبت خواهیم کرد، ندارند. امیدواریم که راهنمایی ها ما ایده های جدیدی به شما بدهد تا یاد بگیرید چگونه سئوی سایت خود را بهبود ببخشید و ما خیلی مشتاق شنیدن نظرات، سوالات شما و همچنین داستان های موفقیت شما از طریق قسمت نظرات هستتیم.
شما مختارید تا محتوای این صفحه را پرینت گرفته و یا باز نشر کنید. اجازه دهید به رشد محتوای خوب فارسی کمکی کرده باشیم.

به امید موفقیت شما در سئو!
مرتضی نجاری

محتواها

شروع

واژه نامه

واژه نامه کوتاهی از عبارات مهم استفاده شده در این مطلب:
ایندکس : گوگل تمامی صفحات وب را ذخیره میکند که در اصطلاح به آن ایندکس میگویند. تلاش ایندکس برای هر صفحه توصیف محتوا و لوکیشن آن صفحه است. برای ایندکس یک صفحه، گوگل آن را فچ کرده و آن را میخواند و آن را به ایندکس اضافه میکند.
کراول : پروسه ای برای جستجو و پیدا کردن صفحات جدید و یا بروزرسانی شده. گوگل آدرس های جدید را با دنبال کردن لینک ها پیدا میکند. توسط خواندن سایت مپ ها و خیلی از راه های دیگر. گوگل وب را کراول میکند تا صفحات جدید را پیدا کند سپس آنها را ایندکس میکند.
کراولر : نرم افزار خودکاری که وظیفه آن فچ کردن صفحات و سپس ایندکس کردن آنهاست.
گوگل بات : نام عمومی کراولر گوگل است. گوگل بات همیشه در حال کراول وب است.
سئو : بهینه سازی موتورهای جستجو. پروسه ای که سایت شما را برای موتورهای جستجو بهتر و دسترسی آنها را به آن راحت تر میکند. همچنین میتوان نام شغلی نیز باشد مانند سئو کار.

آیا شما در گوگل هستید؟

مشخص کنید که سایت شما در گوگل ایندکس شده است. برای این کار آدرس سایت خود را به این صورت در گوگل تایپ کنید. (site:wikipedia.org) اگر نتیجه ای مشاهده کردید یعنی سایت شما در گوگل ایندکس شده است.
اگر سایت شما در گوگل نیست. گرچه گوگل میلیاردها صفحه را کراول میکند ولی فراموش شدن چندین صفحه نیز امری محتمل است. وقتی کراولر گوگل ایندکس کردن یک سایتی را فراموش میکند احتمال دارد به چندین دلیل باشد:

 • سایت بخوبی از طریق وب سایت های دیگر کانکت نشده است.
 • شما سایت جدیدی راه اندازی کرده اید و گوگل هنوز وقت کراول کردن آن را پیدا نکرده است.
 • طراحی سایت به طوری سخت است که گوگل در کراول کردن آن به مشکل برخورده است.
 • گوگل خطایی بهنگام کراول کردن وب سایت شما دریافت کرده است.
 • شما گوگل را از کراول کردن وب سایت خود منع کرده اید.

چطور باید سایت خود را در گوگل ثبت و ایندکس کنم؟

پیوستن به نتایج گوگل آسان و رایگان است، شما حتی نیاز ندارید تا سایت خود را به گوگل معرفی کنید. گوگل یک موتور جستجوی تمام خودکار و پیشرفته است که با استفاده از کراولرها همیشه در حال پیمایش وب است و به دنبال سایت های جدید میگردد تا آنها را ثبت کند. در حقیقت، حجم عظیمی از سایت های لیست شده در نتایج جستجو بصورت دستی ثبت نشده اند بلکه کراولرهای وب هنگام پیمایش وب آنها را یافته و ایندکس کرده اند.
ما به مراتب پیشنهاداتی را برای ساخت یک وب سایت دوستدار گوگل ارائه خواهیم کرد ولی هیچ تضمینی وجود ندارد که کراولرهای گوگل یک سایت مشخص را پیدا کرده و ایندکس کنند. با پیروی از این راهنما شما کمک میکنید تا وب سایت شما در نتایج مشاهده گردد.
کنسول جستجوی گوگل به شما کمک میکند تا مطالب خود را در گوگل ثبت کنید و نحوه عملکرد گوگل بر وب سایت خود را بررسی کنید. اگر بخواهید کنسول گوگل (وبمستر تولز) میتواند به شما در مواجهه با مشکلات ضروری اخطار دهد.
در اینجا چند سوال اولیه قرار دارد که ممکن است در زمان شروع وب سایت خود آنها را از خود بپرسید.

 • آیا سایت من در گوگل نمایش داده میشود؟
 • آیا من محتوای با کیفیت به کاربران ارائه میدهم؟
 • آیا کسب و کار محلی من در گوگل نمایش داده میشود؟
 • آیا محتوای من بصورت آسان و سریع در همه دستگاه ها نمایش داده میشود؟
 • آیا وب سایت من امن است؟

 

آیا به یک متخصص سئو نیاز دارید؟

یک متخصص سئو (بهینه سازی موتور جستجو) کسی است که آموزش دیده تا موقعیت وب سایت شما را در موتورهای جستجو بهبود ببخشد. با دنبال کردن این راهنما شما میتوانید به اندازه کافی آگاه شوید تا بتوانید وب سایت خود را بهینه کنید. همچنین شاید بخواهید یک متخصص سئو را استخدام کنید تا در ارزیابی صفحات و محتوا به شما کمک کند.
تصمیم گیری در مورد استخدام یک سئو کار تصمیم بزرگی است که میتواند در صرفه جویی زمان و بهبود رنکینگ به سایت شما کمک کند. مطمئن شوید که با پیدا کردن یک متخصص سئو با پتانسیل بالا همان قدر میتوانید به سایت خود بهبود ببخشید که یک سئوکار نابلد میتواند خسارت جبران ناپذیری به سایت شما وارد کند.

 • محتوا و ساختار سایت خود را بررسی کنید
 • مشاوره های فنی در توسعه وب سایت. مانند: هاستینگ، خطاهای صفحات، استفاده از جاوا اسکرپیت
 • توسعه محتوا
 • مدیریت کمپین های توسعه کسب و کار آنلاین
 • بررسی و پژوهش در زمینه کلمات کلیدی
 • آموزش سئو
 • تخصص در مارکت های بخصوص و موقعیت های مختلف

قبل از شروع برای یافتن یک سئوکار، این بهترین کار است که شما تبدیل به یک مشتری آموزش دیده و مسلط به موضوع شوید و با نحوه کارکرد موتورهای جستجو آشنا شوید.
اگر به فکر استخدام یک سئوکار هستید هر چه زودتر اقدام کنید بهتر است. بهترین زمان برای استخدام یک سئو کار زمانی است که شما تصمیم میگیرید وب سایت را باز طراحی کنید و یا برنامه برای ساخت یک وب سایت جدید دارید. با این راه، شما و سئوکار شما مطمئن میشوید که از اول تا آخر سایت بصورت بهینه برای موتورهای جستجو طراحی میشود. در هر صورت یک سئوکار خوب میتواند به بهبود سایت موجود نیز کمک کند.

به گوگل کمک کنید تا مطالب شما را بهتر پیدا کند

اولین قدم برای قرار گرفتن در گوگل این است که مطمئن شوید گوگل سایت شما را پیدا میکند. بهترین راه برای انجام این کار ثبت یک سایت مپ است. سایت من یک فایل در سایت شماست که به موتورهای جستجو میگوید چه صفحاتی به سایت شما اضافه شده و چه صفحاتی بروز شده و یا تغییر کرده اند.
گوگل همچنین از طریق لینک های دیگر در صفحات دیگر میتواند لینک های جدید را پیدا کند.

به گوگل بگویید چه صفحاتی نباید کراول شوند

بهترین تمرین ها

میتوانید با استفاده از فایل robots.txt صفحاتی که نمیخواهید کراول شوند را بلوک کنید.
فایل robots.txt به موتورهای جستجو می گوید که چه قسمت هایی از سایت رو میتوانند کراول کنند و به چه قسمت هایی دسترسی ندارند. این فایل باید در قسمت روت سایت شما قرار گیرد. ممکن است صفحاتی که توسط robots.txt بلوک شده اند نیز کراول شوند پس برای صفحات خاص باید از روش های امن تری استفاده کرد.
راهنمای کامل سئو - بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو

شما ممکن است نخواهید بعضی از صفحات سایت کراول شوند چون کاربردی برای کاربران ندارند، پس نیازی نیست که در نتایج گوگل نیز نمایش داده شوند. اگر میخواهید صفحات بیشتری را از کراول شدن منع کنید کنسول گوگل (وب مستر تولز) قسمتی برای تولید فایل robots.txt دارد که میتوانید براحتی این فایل را تولید کنید. به یاد داشته باشید اگر سایت شما دارای ساب دامن است و میخواهید بعضی از صفحات در ساب دامنه کراول نشوند باید یک فایل robots.txt جداگانه برای هر ساب دامنه ایجاد کنید. یکی از ارکان سئو اجازه و یا منع اجازه اسپایدرها برای کراول کردن است.
پرهیز کنید از:
اجازه ندهید نتایج جستجوهای داخلی سایت توسط گوگل ایندکس شود. کاربران دوست ندارند بعد از کلیک روی یک نتیجه در گوگل وارد یک صفحه نتایج جستجو شده دیگر شوند.
برای اطلاعات حساس، از روش های امن استفاده کنید
فایل robots.txt راه مناسبی برای بلوک کردن محتوای حساس و محرمانه نیست. این فایل به طور رسمی به کراولرها میگوید که چه صفحاتی برای آنها نیست اما آن از تحویل محتوای شما به مرورگرها جلوگیری نمیکند. یک دلیل آن این است که موتورهای جستجو میتوانند به لینک هایی که شما بلوک کرده اید استناد کنند، اگر آن صفحات از جایی در اینترنت لینک گرفته باشند. همچنین موتورهای جستجوگر غیر سازگاری که محتوای robots.txt را تصدیق نمیکنند میتوانند آن را نادیده گرفته و بی اهمیت جلوه دهند. به هر حال، یک کاربر کنجکاو با سرکشی به این فایل میتواند ببیند که چه محتوایی را شما دوست دارید ایندکس شوند و چه محتوایی را دوست ندارید.
در این مواقع از تگ noindex برای عدم نمایش صفحه در گوگل استفاده کنید. برای امنیت واقعی، شما باید از روش های مجوزدار معمول استفاده کنید مثل درخواست نام کاربری و پسورد هنگام ورود به یک صفحه.

به گوگل و کاربران کمک کنید تا محتوای شما را متوجه شوند

اجازه دهید گوگل صفحات شما را همانطور که کاربران میبینند، ببیند.

وقتی گوگل بات یک صفحه ای را کراول میکند، باید صفحه را همانطور که کاربر میبیند، ببیند. برای رندرینگ و ایندکسینگ بهینه همیشه اجازه دهید گوگل بات به محتوای جاوا، سی اس اس و عکس های شما دسترسی داشته باشد. اگر شما از طریق فایل robots.txt دسترسی به این فایل ها را بسته اید، مستقیما در حال صدمه زدن به رنکینگ خود هستید. این موضوع میتواند به آرامی تاثیر خود را در رنکینگ بگذارد. یکی از فاکتورهای سئو دسترسی گوگل بات به فایل های CSS و JS است.
کارهایی که پیشنهاد میشود:

 • مطمئن شوید گوگل بات میتواند فایل های جاوا اسکریپت، سی اس اس و عکس های شما را کراول کند. برای اینکار از ابزار Fetch as Google استفاده کنید. این ابزار به شما این امکان را میدهد تا ببینید گوگل بات محتوای شما را چطور میبیند و رندر میکند. همچنین میتوانید اشکالی که در ایندکس کردن مطالب وجود دارد را پیدا کرده و اقدام به رفع آنها بکنید.
 • از طریق کنسول گوگل فایل robots.txt را بررسی و تست کنید.

یک عنوان منحصر بفرد و دقیق انتخاب کنید

یک تگ < title > هم به کاربران و هم به موتورهای جستجو می گوید که موضوع یک صفحه درباره چیست. تگ < title > باید در میان المان < head > قرار بگیرد. شما باید برای هر صفحه وب سایت یک عنوان منحصر بفرد انتخاب کنید.
راهنمای کامل سئو - بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو

 

عناوین خوب و اسنیپت در نتایج جستجو ایجاد کنید

عنوان هر صفحه به عنوان مهمترین متاتگ در سئو شناخته میشود.

اگر صفحه ای از وب سایت شما در نتایج موتورهای جستجو ظاهر شود، محتوای تگ تایتل در نخستین خط هر نتیجه ای خواهد بود.
عنوان صفحه اصلی و خانه شما میتواند لیستی از نام وب سایت و بیزینس شما باشد که شامل اطلاعات مهمی همچون شعار و یا آدرس فیزیکی محل شما و یا حتی میتوانید گزیده ای از پیشنهادات شما باشد.

بهترین تمرین ها

محتوای صفحه را به دقت توصیف کنید
عنوانی انتخاب کنید که براحتی قابل خواندن است و میتواند ارتباط کاملی با محتوای صفحه برقرار کند.
پرهیز کنید از:

 • انتخاب عنوانی که هیچ ربطی به محتوای صفحه ندارد.
 • استفاده از عنوان پیشفرض و یا نامفهوم همچون “Untitled” و “New Page 1”.

برای هر صفحه عنوان منحصر بفردی بنویسید
هر صفحه در سایت شما باید دارای تایتل منحصر بفردی باشد که به گوگل کمک تا وجه تمایز صفحات در سایت شما را بشناسد. اگر سایت شما از ورژن دیگری برای موبایل استفاده به یاد داشته باشید تا از عناوین مناسب در نسخه موبایل نیز استفاده کنید.
پرهیز کنید از:

 • استفاده از یک عنوان برای همه صفحات یا گروهی از آنها

از عناوین مختصر و توصیفی استفاده کنید
عناوین میتوانند کوتاه و آموزنده باشند. اگر عنوان شما بسیار طولانی و یا نا مرتبط باشد، گوگل ممکن است قسمتی از آن را نمایش دهد و یا خودش یک عنوان تولید کند. گوگل ممکن است عناوین متفاوتی بر حسب کلمه جستجو شده کاربر و یا دیوایس استفاده شده آن در جستجو نمایش دهد.
پرهیز کنید از:

 • استفاده از عناوین طولانی که هیچ کمکی به کاربران نمیکند
 • استفاده بیش از حد نیاز از کلمات کلیدی در تگ های تایتل

از تگ توضیحات (description) استفاده کنید

تگ توضیحات به گوگل و سایر موتورهای جستجو درباره موضوع صفحه مختصر توضیحی میدهد. این توضیحات میتواند در سئو نقش مهمی را ایفا کند. تگ عنوان ممکن است از چند کلمه تشکیل شده باشد ولی تگ توضیحات متشکل از یک جمله و یا چندین پاراگراف کوتاه است. در قسمت کنسول گوگل (وب مستر تولز) گوگل به شمت توضیحاتی در مورد بهبود گزارش HTML میدهد که به شما میگوید که چه تگ توضیحاتی کوتاه، خیلی بلند و یا تکراری هستند. (در مورد تگ عنوان نیز همین گزارش را ارائه میدهد.) همانند تگ < title > تگ توضیحات نیز مابین تگ < head > قرار میگیرد.
راهنمای کامل سئو - بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو

شایستگی های متاتگ توضیحات چیست؟

متاتگ های توضیحات از اهمیت بالایی برخوردار هستند و گوگل ممکن است از آنها برای نمایش اسنیپت صفحات در نتایج استفاده کند. توجه کنید که ما میگوییم ممکن است از آن استفاده کنید چون که ممکن است گوگل از قسمتی در صفحه شما استفاده کند که همخوانی بیشتری با عنوان جستجو شده توسط کاربر دارد. اضافه کردن تگ توضیحات همیشه کار خوبی است چراکه اگر گوگل متن مناسبی از محتوا نتوانست پیدا کند از آن استفاده میکند.
راهنمای کامل سئو - بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو

بهترین تمرین ها

بدقت محتوای صفحه را خلاصه کنید
توضیحاتی بنویسید که هم در مورد محتوای شماست و هم کاربران را ترغیب به دیدن میکند. در حالیکه محدودیتی برای نوشتن توضیحات در متاتگ توضیحات نیست ولی ما پیشنهاد میکنیم که متن شما به اندازی کافی بلند باشد تا خلاصه محتوای شما را به خوبی نمایش دهد و شامل اطلاعاتی باشد که کاربران به آنها نیاز دارند و فکر میکنند که مرتبط با نیاز و خواسته آنهاست.
پرهیز کنید از:

 • نوشتن توضیحاتی که هیچ ربطی به محتوای آن صفحه ندارد.
 • استفاده از توضیحات عمومی و یکسان برای کل صفحات
 • پر کردن تگ توضیحات فقط با کلمات کلیدی
 • کپی کردن قسمتی از متن داخل متاتگ توضیحات

استفاده از توضیحات منحصر بفرد برای هر صفحه

داشتن متاتگ های متفاوت به کاربران و گوگل کمک میکند تا محتوای متفاوتی از هر لینک در نتایج جستجو ببینند. اگر سایت شما دارای هزاران و یا میلیون ها صفحه است، در این صورت نوشتن متاتگ امری سخت و شاید غیر ممکن است. در این صورت شما میتوانید از امکان تولید خودکار تگ توضیحات برای هر صفحه استفاده کنید.
پرهیز کنید از:

 • استفاده از یک متاتگ عمومی برای کل صفحات و یا گروه زیادی از آنها.

از هدینگ تگ ها برای اهمیت دادن به یک نوشته استفاده کنید

هدینگ تگ ها بعد از تگ تایتل با اهمیت ترین تگ در سئو هستند.

در حالیکه تگ های هدینگ معمولا برای بزرگ نشان دادن یک عبارت استفاده میشوند، همچنین یک نشان آشکار برای کاربران در جهت با اهمیت نشان دادن یک عبارت است و به آنها کمک میکند تا متن زیر آنها را بهتر متوجه شوند. از سایزهای مختلف هدینگ تگ ها برای مرتب نشان دادن ساختار محتوا استفاده کنید و از آنها جوری استفاده کنید تا کاربران بتوانند براحتی در بین محتوا و موضوع شما حرکت کنند.

بهترین تمرین ها

تصور کنید در حال نوشتن یک موضوع کلی هستید
همانند نوشتن یک نامه کلی که در آن متن را به تکه های مختلف تقسیم میکنیم و بر هر قسمت یک موضوعی انتخاب میکنیم، در هنگام نوشتن متن نیز باید توجه کنیم که باید به چه قسمت هایی تقسیم کنیم و در کجا از هدینگ تگ ها استفاده کنیم.
پرهیز کنید از:

 • استفاده از متنی در هدینگ تگ که هیچ کمکی به مفهوم ساختار آن صفحه نمیکند.
 • استفاده از هدینگ تگ ها در جایی که تگ های دیگر همانند < strong > و < em > بیشتر مناسب هستند.
 • جهش تصادفی از یک سایز هدینگ تگ به یک سایزی دیگر.

به ندرت از هدینگ تگ ها در طول صفحه استفاده کنید
از هدینگ تگ ها زمانی استفاده کنید که نیاز است. استفاده بیش از حد از این تگ میتواند کاربران را دچار مشکل کند که کدام موضوع کجا تمام شد و کدام یک کجا شروع میشود.
پرهیز کنید از:

 • استفاده بیش از حد از هدینگ تگ ها در یک صفحه
 • هدینگ تگ های بلند
 • استفاده از هدینگ تگ ها فقط برای استایل دادن به متن و نه برای درست کردن ساختار

اضافه کردن نشانه گذاری ساختار یافته (structured data markup)

داده های ساختاریافته کدی هستند که شما میتوانید به صفحات خود اضافه کرده تا محتوای شما را به موتورهای جستجو توصیف کند که باعث میشود آنها بهتر متوجه شوند که چه چیزی در صفحات شماست. موتورهای جستجو میتوانند از این مفهوم برای نمایش کاربردی محتوای شما در نتایج جستجو استفاده کنند. در واقع میتواند به کسب و کار شما کمک کند تا مشتری های واقعی جذب محتوای شما شوند.
راهنمای کامل سئو - بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو

برای مثال، اگر شما یک فروشگاه آنلاین داشته باشید و یک صفحه بخصوص را نشانه گذاری کرده باشید، این به ما کمک میکند که تا بفهمیم در آن صفحه مثلا معرفی دوچرخه و قیمت و نظرات مشتریان است. ممکن است ما آن اطلاعات را در نتایج جستجو نیز برای عبارات مرتبط به کار ببریم. ما به این “نتایج غنی” می گوییم.
همچنین در استفاده از نشانه گذاری ساختار یافته برای نتایج غنی ممکن است از نتایج مرتبط در فرمت دیگری استفاده کنیم. برای مثال، اگر شما یک مغازه آجر و سیمان دارید، نشانه گذاری کردن ساعت هایی که مغازه باز است میتواند به مشتریان کمک کند تا دقیقا وقتی که شما هستید به آنجا مراجعه کنند و به آنها اطلاع دهد که مغازه شما در آن زمان باز و یا بسته است.

راهنمای کامل سئو - بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو

شما میتوانید موجودیت های بسیاری از کسب و کارتان را نشانه گذاری کنید:

 • محصولاتی که میفروشید
 • موقعیت و محل کسب و کار
 • ویدئوهایی مرتبط درباره محصول و کسب و کارتان
 • ساعت هایی که باز و یا بسته هستید
 • لیست مناسبت ها
 • دستور العمل
 • لوگوی شرکت و خیلی موارد دیگر…

پیشنهاد میکنیم که از نشانه گذاری ساختار یافته با هرگونه نشانه پشتیبانی شده جهت توصیف محتوای خود استفاده کنید. شما میتوانید نشانه ها را به کدهای HTML در صفحات اضافه کنید.

بهترین تمرین ها

نشانه های خود را توسط ابزارهای تست بررسی کنید
زمانی که محتوای خود را نشانه گذاری کردید شما میتوانید با استفاده از این ابزار گوگل مطمئن شوید که هیچ اشکال و ایرادی در پیاده سازی وجود ندارد.
پرهیز کنید از:

 • استفاده از نشانه های غیر مجاز

از Data Highlighter استفاده کنید
اگر میخواهید از نشانه گذاری ساختار یافته بدون تغییر در سورس کد استفاده کنید شما میتوانید از ابزار Data Highlighter که کنسول گوگل وجود دارد استفاده کنید.
اگر میخواهید از کد آماده markup بوسیله کپی پست استفاده کنید باید از ابزار Markup Helper بهره ببرید.
پرهیز کنید از:

 • تغییر سورس کد سایت زمانی که از نحوه پیاده سازی نشانه گذاری مطمئن نیستید.

نحوه کار و تاثیر صفحات نشانه گذاری شده را پیگیری کنید
گزارش داده های ساختاریافته در کنسول گوگل به شما نشان میدهد که ما چند صفحه از سایت شما را شناسایی کرده ایم و با چه نوع علامت گذاری. چند دفعه آنها در نتایج جستجو ظاهر شده اند و چندبار کاربران بر روی آنها در 90 روز گذشته کلیک کرده اند. همچنین آن، هر گونه خطاهای شناسایی شده را نیز نمایش میدهد.

پرهیز کنید از:

 • اضافه کردن علامتی که برای کاربران قابل رویت نیست.
 • ایجاد ریویو های قلابی یا اضافه کردن نشانه های بی ربط

ظاهر خود را در نتایج جستجوی گوگل مدیریت کنید

ظاهر سایت میتواند کاربران را به طرف سایت جذب و یا دفع کند. جذب کاربران به طراحی زیبا میتواند آنها را علاقه مند به سایت شما کند و در زمان ماندگاری آنها در سایت نقش اساسی داشته باشد. پس ظاهر سایت میتواند یکی از ارکان سئو نیز باشد.

داده های ساختار یافته صحیح بر روی صفحات میتوانند راه را برای بسیاری از ویژگی ها در نتایج جستجو باز کنند. مانند ستاره های ریویو، تعداد رای ها و …

سلسله مراتب سایت خود را سامان دهید

درک کنید که موتورهای جستجو چگونه از URL ها استفاده میکنند

موتورهای جستجو به آدرس منحصر بفردی برای هر قسمت از محتوا نیاز دارند تا آن را کراول و ایندکس کنند و کاربران را به آن ارجاع دهند. برای مثال، محتوای متفاوت یا محصولات متفاوت در یک فروشگاه نیاز به آدرس جداگانه برای نمایش در موتورهای جستجو دارند.
آدرس ها معمولا بین قسمت های مختلف شکاف بر میدارند:
protocol://hostname/path/filename?querystring#fragment
برای مثال:
https://www.example.com/RunningShoes/Womens.htm?size=8#info
گوگل پیشنهاد میکند که همه وب سایت ها از https:// در حد امکان استفاده کنند. معمولا hostname جایی که وب سایت شما میزبانی شده از همان دامنه ای استفاده کند که شما برای ایمیل کرده اید. گوگل بین www و non-www تفاوت قائل میشود. زمانی که شما وب سایت را در کنسول جستجو اضافه میکنید ما پیشنهاد میکنیم که هر دوی http:// و https:// و همچنین با www و non-www را اضافه کنید.
آدرس، نام فایل و رشته کوئری تعیین میکند که چه فایل هایی از سرور شما قابل دسترسی هستند.
یک قطعه ای مانند (#info) معمولا برای مشخص کردن اینکه به چه قسمتی از صفحه توسط اسکرول مرورگر باید رفت، مشخص میگردد. به خاطر اینکه محتوا خود معمولا همان قسمت را در نظر نمی گیرد، موتورهای جستجو نیز آن را نادیده میگیرند.
زمانی که به یک صفحه اصلی اشاره میکنید، بودن یک / در آخر آدرس یا نبودن آن یکی است. (https://google.com همان https://google.com/) ولی برای لینک های ادامه دار بودن / در آخر لینک معنای متفاوتی دارد. بطور مثال، صفحه https://google.com/test با صفحه https://google.com/test/ متفاوت است.

منو برای موتورهای جستجو اهمیت زیادی دارد

منو در یک وب سایت به کاربران کمک میکند تا موضوع مورد نظرشان را سریعتر پیدا کنند. آن همچنان به موتورهای جستجو کمک میکند تا متوجه شوند چه محتوایی از نظر وبمستر اهمیت زیادی دارد. گرچه نتایج جستجوی گوگل بر اساس رتبه بندی صفحات است ولی گوگل همچنان دوست دارد بداند که یک صفحه چه قانونی را در یک صحنه بزرگ در وب سایت بازی میکند.
راهنمای کامل سئو - بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو

منو و نویگیشن را بر روی صفحه اصلی برنامه ریزی کنید

همه سایت ها دارای یک صفحه اصلی و یا خانه هستند که معمولا صفحه ای است که بیشترین بازدید و تکرار را دارد و صفحه شروع بیشتر کاربران است. تا زمانی که سایت شما صفحات کمی دارد باید فکر کنید که بازدیدکنندگان شما باید چطور از یک صفحه مثل صفحه اصلی باید به صفحات خاص در سایت شما بروند. آیا شما به اندازه کافی صفحه برای یک موضوع خاص دارید که نیاز به ایجاد یک صفحه برای توصیف صفحات مرتبط با آن موضوع باشند؟ آیا شما هزاران محصول مختلف دارید که نیاز به مرتب سازی در زیرگروه یک دسته بندی خاص دارند؟

از لیست های بردکرامب استفاده کنید

بردکرامب یک سطر از لینک های داخلی در بالا و یا پایین صفحه است که به کاربران اجازه می دهد تا بسرعت بتوانند به صفحه قبل و یا صفحه اصلی برگردند. بیشتر بردکرامب ها یک صفحه عمومی مثل صفحه اصلی در اول خود دارند و بعد از آن معمولا دسته بالای مطلب و بعد از آن زیر مجوعه قرار میگیرد. پیشنهاد میکنیم از نشانه گذاری ساختاریافته برای بردکرامب زمانی که میخواهید بردکرامب نمایش دهید، استفاده کنید.
راهنمای کامل سئو - بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو

یک صفحه ناوبری ساده برای کاربران ایجاد کنید

صفحه ناوبری در واقع یک صفحه ای است بر روی سایت شما که ساختار وب سایت را نشان میدهد و معمولا متشکل از لیست بندی سلسله ای صفحات شما را شامل میشود. بازدیدکنندگان معمولا از این صفحه بازدید میکنند اگر در پیدا کردن صفحه در سایت دچار مشکل شوند. در حالیکه موتورهای جستجو نیز از این صفحه بازدید میکنند و به خوبی میتوانند صفحات سایت شما را ایندکس کنند. ولی در نهایت این صفحه برای کاربران ساخته شده است.

بهترین تمرین ها

یک سلسله مراتب طبیعی ایجاد کنید
برای کاربران این کار را که بتوانند از صفحات عمومی به صفحات خاصی که بدنبال آن هستند بروند، در حد امکان آسان کنید. زمانی صفحه ناوبری به سایت اضافه کنید که احساس میکنید تاثیر مثبتی بر روی ساختار لینک داخلی شما دارد. مطمئن شوید همه صفحات سایت شما از طریق لینک ها قابل دسترسی هستند و نیازی به جستجوی تابعی برای پیدا کردن آنها نیست. لینک دادن به صفحات مرتبط، جایی که مناسب است به کاربر این اجازه را میدهد تا مطالب مرتبط را کشف کند.
پرهیز کنید از:

 • ایجاد صفحات پیچیده از لینک های ناوبری، برای مثال لینک دادن به هر صفحه در سایت شما به صفحه ای دیگر
 • بیش از اندازه تکه تکه کردن محتوا (مثلا برای رسیدن به یک صفحه باید ۲۰ کلیک از صفحه اول انجام داد)

از متن برای ناوبری استفاده کنید
کنترل بیشتر ناوبری از صفحه ای به صفحه دیگر در سایت شما از طریق لینک های متنی، کار را برای موتورهای جستجو جهت کراول کردن و فهمیدن محتوای شما آسان میکند. وقتی از جاوا اسکریپت برای ایجاد یک صفحه استفاده میکنید، از المان “a” با آدرس “href” به عنوان مقدار استفاده کنید و همه آیتم های منو را در صفحه لود کنید به جای اینکه منتظر عکس العمل کاربر باشید.
پرهیز کنید از:

 • داشتن یک ناوبری بر اساس فقط عکس و یا انیمیشن
 • نیاز به جاوا اسکریپت یا لود یک پلاگین برای صفحه ناوبری

ایجاد یک صفحه ناوبری برای کاربران و یک نقشه سایت برای موتورهای جستجو
یک صفحه ناوبری ساده برای سایت خود بسازید که شامل همه صفحات سایت باشد و اگر تعداد صفحات شما بسیار زیاد است شامل صفحات مهم باشد. یک سایت مپ با فرمت XML ایجاد کنید و مطمئن شوید که موتورهای جستجو صفحات جدید و صفحات آپدیت شده را پیدا میکنند. سایت مپ باید تمام آدرس های مرتبط را باهم لیست کند و تاریخ ویرایش را نیز نمایش دهد.
پرهیز کنید از:

 • راه کردن صفحه ناوبری بدون بروزرسانی و با لینک های شکسته
 • ایجاد یک صفحه ناوبری ساده بدون ساماندهی

نمایش صفحات 404 کاربردی
کاربران هر از گاهی به صفحاتی از سایت شما مراجعه خواهند کرد که وجود ندارد. داشتن یک صفحه 404 شخصی سازی شده باعث میشود که کاربران بخوبی راهنمایی شوند و با این روش تجربه کاربری سایت را افزایش دهید. شما میتوانید از داخل صفحات 404 به صفحه اصلی سایت و یا لینک های مطلوب و یا محتوای تصادفی لینک دهید. شما میتوانید با استفاده از کنسول گوگل لینک های مشکل دار و 404 را پیدا کنید.
پرهیز کنید از:

 • اجازه دادن به ایندکس شدن صفحات 404 در موتورهای جستجو
 • بلوک کردن صفحات 404 از کراول شدن از طریق robots.txt
 • ارائه یک پیام مبهم مثل (صفحه مورد نظر وجود ندارد) یا (404) …
 • استفاده از یک طرح برای صفحات 404 که هیچ شباهتی به طراحی بقیه سایت ندارد

آدرس و لینک های ساده اطلاعات محتوا را منتقل می کنند

دسته بندی و نام فایل ها را توصیفی بذارید. این کار نه تنها باعث بهتر شدن ساماندهی وب سایت شما میشود بلکه باعث ایجاد آدرس آسان و دوستدار موتورهای جستجو نیز میشود و باعث خوانایی بهتر برای کسانی که میخواهند به شما لینک بدهند. کاربران از این مورد ارعاب دارند که توسط لینک های طولانی احاطه شوند در حالیکه محتوای خاصی در آنها نباشد.
راهنمای کامل سئو - بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو

لینک هایی مثل نمونه بالا میتواند کاربران را سردرگم کند. کاربران اوقات طولانی را برای ایجاد یک لینک به آن طی خواهند کرد.
راهنمای کامل سئو - بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو

بعضی از کاربران ممکن است به صفحه شما با استفاده از لینک صفحه به عنوان انکرتکست، لینک دهند. یعنی به آدرس مطلب شما لینک دهند. اگر آدرس لینک شما شامل کلمات مرتبط باشد، میتواند اطلاعات بیشتری به کاربران ارائه دهد.

آدرس لینک ها در نتایج جستجو نمایش داده میشود

در نهایت، به یاد داشته باشید که آدرس یک داکیومنت در نتایج جستجو در زیر عنوان نمایش داده میشود.
گوگل در کراول کردن همه نوع از URL ها تواناست حتی اگر آنها بسیار پیچیده باشند اما وقت گذاشتن روی آدرس لینک هایتان برای ساده کردن آنها قطعا ارزش خواهد داشت.

بهترین تمرین ها

استفاده از کلمات در URL ها
آدرس هایی با کلمات مرتبط با محتوا و سایت شما میتوانند گشت و گذار در سایت را برای کاربران بسیار آسان کنند.
پرهیز کنید از:

 • استفاده از URL های طولانی با پارامترهای غیر ضروری
 • انتخاب نام های عمومی مثل “page1.html”
 • استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی مانند: “baseball-cards-baseball-cards-baseballcards.htm”

ایجاد یک ساختار دایرکتوری ساده
استفاده از یک ساختار دایرکتوری جهت سامان دهی به محتوا برای آسان تر و خوانا کردن آن برای بازدیدکنندگان سایت. سعی کنید از ساختار دایرکتوری خودتان جهت نمایش محتوای پیدا شده در آدرس استفاده کنید.
پرهیز کنید از:

 • داشتن زیر دسته های متوالی مثل “…/dir1/dir2/dir3/dir4/dir5/dir6/page.html”
 • استفاده از نام دایرکتوری هایی که به محتوا مربوط نیستند.

یک آدرس برای رسیدن به یک داکیومنت ارائه دهید
برای جلوگیری کاربران از لینک دادن به یک نوع لینک و لینک دادن دیگران به نوعی دیگر از لینک، فقط روی یک نوع ساختار لینک در لینک های داخلی صفحات تمرکز کنید. اگر شما دسترسی هایی از طریق چند نوع لینک به یک لینک پیدا کردید بهتر است از ریدایرکشن 301 از لینک های متفرقه به لینک اصلی بدهید. این بهترین راه حل است. شما میتوانید از canonical نیز استفاده کنید اگر نمیتوانید از ریدایرکت استفاده کنید.
پرهیز کنید از:

 • داشتن صفحه از ساب دامنه ها و دسترسی داشتن دامنه اصلی به همان صفحه برای مثال: “domain.com/page.html” و “sub.domain.com/page.html”

محتوای خود را بهینه سازی کنید

حتما در سئو شنیده اید که محتوا پادشاه است.

سایت خود را جذاب و کاربردی بسازید

ایجاد محتوای کاربری و متقاعد کننده میتواند سایت شما را سریعتر از هر فاکتوری که اینجا ذکر کردیم معروف و محبوب کند. کاربران محتوای خوب را می شناسند و زمانی که آن را میبینند دوست دارند به دیگران نیز پیشنهاد دهند. این کار میتواند از طریق پست های وبلاگ، شبکه های اجتماعی، ایمیل، انجمن ها و … انجام گیرد.
کلمات و جملات ساده و مختصر چیزی است که سایت شما را برای کاربران و گوگل محبوب میکند و کمتر زمانی است که جز محتوای با کیفیت محسوب نشود.

راهنمای کامل سئو - بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو

خواسته های خوانندگان خود را پیدا کنید و همان را به آنها بدهید

در مورد کلماتی فکر کنید که کاربر ممکن است با جستجو برای پیدا کردن قسمتی از محتوای شما باشد. کاربرانی که موضوعات زیادی میدانند شاید از کلمات متفاوت تری در جستجوی خودشان نسبت به کاربرانی که با موضوعات نا آشنا هستند استفاده کنند. برای مثال، یک هوادار قدیمی فوتبال (فیفا) را جستجو میکند که مخفف فدراسیون بین المللی فوتبال است، در حالیکه یک هوادار تازه وارد فوتبال ممکن است از عبارت های عمومی مثل (پلی آف فوتبال) استفاده کند. در نظر گرفتن این تفاوت ها در رفتار جستجوکنندگان و به حساب آوردن آنها هنگام نوشتن محتوا میتواند نتایج مثبتی را تولید کند. گوگل ادوردز یک ابزاری را در اختیار کاربران قرار میدهد که به آنها در کشف کلمات کلیدی جدید و میزان جستجوی آنها کمک میکند. همچنین، کنسول گوگل به شما بالاترین عباراتی که در گوگل جستجو شده اند و سایت شما نمایش داده شده است را نیز نشان میدهد و گزارشی از بیشتری کلیک از کلمات کلیدی را نیز نمایش میدهد.
در نظر داشته باشید که سرویسی ایجاد کنید که هیچ سایتی ارائه نداده باشد. شما میتوانید قسمتی از یک پژوهش، تکه ای از یک خبر و یا ایده ای نو از خود یا کاربرانتان بنویسید. سایت های دیگر ممکن است منابع کافی نداشته باشند و یا تجربه کافی در انجام آنها داشته باشند.

بهترین تمرین ها

نوشته ساده و قابل خواندن بنویسید
کاربران از محتوای خوب نوشته شده و ساده لذت میبرند و آن را دنبال میکنند.
پرهیز کنید از:

 • نوشتن جملات درهم با خطاهای گرامری
 • محتوای ضعیف و خسته کننده
 • قرار دادن نوشته داخل عکس و ویدئو برای محتوای نوشتاری. شاید کاربران بخواهند متنی را کپی کنند که در این صورت نخواهند توانست و همچنین موتورهای جستجو نیز توانایی خواندن را ندارند.

موضوعات خود را بصورت شفاف ساماندهی کنید
همیشه سودمند خواهد بود که محتوای خود را ساماندهی کنید تا بازدیدکنندگان احساس خوبی از خواندن محتوای شما داشته باشند. تا آنها بتوانند براحتی انتهای یک موضوع و ابتدای موضوعی دیگر را پیدا کنند. تکه تکه کردن متن و استفاده از عناوین بصورت بولد و یا هدینگ به کاربران کمک میکند تا محتوای مورد نظرشان را هرچه سریعتر پیدا کنند.
پرهیز کنید از:

 • قرار دادن حجم بزرگی از نوشته بدون در نظر گرفتن موضوعات، پاراگراف ها، ساب هدینگ ها و جدا کننده ها

محتوای جدید و منحصر بفرد ایجاد کنید

محتوای جدید نه تنها باعث میشود بازدیدکنندگان فعلی را دوباره به سایت بکشانید بلکه باعث ایجاد بازدیدکنندگان جدید نیز میشود.

پرهیز کنید از:

 • کپی کردن مطالب کنونی که باعث نارضایتی کاربران میشود
 • داشتن مطالب تکراری یا مطالب بسیار مشابه در وب سایت

محتوا را برای کاربران بهینه سازی کنید نه موتورهای جستجو
طراحی شما باید برای رضایت کاربران باشد، هرچقدر آنها بیشتر سایت شما را بپسندند، موتورهای جستجو نیز میتوانند بهتر دسترسی پیدا کنند و نتایج مثبتی تولید کنند.
پرهیز کنید از:

 • قرار دادن کلمات کلیدی مزاحم و بی فایده که فقط در جهت موتورهای جستجو است و نه کاربران
 • سعی کنید از اشتباهات گرامری پرهیز کنید
 • پنهان کردن نوشته ها از کاربران ولی نمایش آنها به موتورهای جستجو

از لینک ها عاقلانه استفاده کنید

انکرتکست های خوبی بنویسید

نوشته لینک یا انکر تکست، نوشته ای است که داخل لینک نمایش داده میشود. این نوشته به کاربران و گوگل درباره صفحه ای که لینک داده اید توضیحی میدهد. لینک ها ممکن است داخلی باشند (از صفحه ای سایت شما به صفحه ای دیگر در سایت) و یا لینک های خارجی باشند (از سایت شما به سایتی دیگر). در بعضی از این مواقع بهتر است انکر تکست شما طوری ساده و خوانا نوشته شود که کاربران بدانند صفحه مقصد درباره چه خواهد بود و همچنین گوگل نیز بتواند موضوع صفحه را متوجه شود.
راهنمای کامل سئو - بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو

با انکر تکست مناسب کاربران و موتورهای جستجو به راحتی میتوانند متوجه شوند که محتوای صفحه لینک شده درباره چه چیزی است.

بهترین تمرین ها

نوشته توصیفی انتخاب کنید

انکر تکستی که شما برای لینک استفاده میکنید باید حداقل یک ایده اولیه از موضوع صفحه لینک شده بدهد.
پرهیز کنید از:

 • نوشتن انکرتکست های عمومی مانند “کلیک” ، “اینجا را کلیک”.
 • استفاده از نوشته ای که هیچ تناسبی و ارتباطی با محتوای صفحه لینک شده ندارد.
 • استفاده از آدرس صفحه به عنوان انکرتکست. گرچه در بسیاری موارد برای معرفی و ترویج یک وب سایت شما میتوانید از آدرس و لینک آن صفحه برای انکرتکست استفاده کنید.

نوشته کوتاه بنویسید

از نوشته های توصیفی و یا کلمات کوتاه و عبارات کوچک برای انکرتکست استفاده کنید.
پرهیز کنید از:

 • نوشتن انکرتسکت های طولانی مانند جملات بلند و یا پاراگراف های کوتاه

استفاده از فرمت خاص لینک برای تشخیص راحت تر
برای کاربران این مورد که بتوانند متن معمولی از متن لینک تشخیص دهند را آسان کنید. محتوای شما کمتر کاربردی خواهد بود اگر کاربران لینک ها را نبینند یا بصورت تصادفی روی آنها کلیک کنند.
پرهیز کنید از:

 • استفاده از CSS یا استایل برای همسان کردن نوشته لینک با نوشته معمولی

به انکرتسکت های لینک های داخلی نیز فکر کنید
شما ممکن است درباره لینک دادن به بیرون سایت درباره یک عبارت یا کلمه فکر کنید ولی در مورد انکرتکست مورد استفاده برای لینک های داخلی بیشتر توجه کنید تا کاربران و گوگل بتوانند در سایت شما بهتر حرکت کنند.
پرهیز کنید از:

 • استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی یا انکرتسکت های طولانی فقط برای موتورهای جستجو
 • ایجاد لینک های غیر ضروری که به حرکت کاربر در داخل سایت هیچ کمکی نمی کند.

مراقب باشید به چه کسی لینک میدهید

شما وقتی به یک سایتی لینک میدهید در واقع از محبوبیت و معروفیت خود به آن انتقال میدهید. بعضی اوقات کاربران خودشان میتوانند این کار را با استفاده از اضافه کردن لینک از طریق کامنت ها انجام دهند. یا بعضی اوقات ممکن است به یک سایت بصورت منفی اشاره کنید و نخواهید که از محبوبیت خود به آن سایت بدهید. برای مثال، تصور کنید که میخواهید یک مطلبی درباره موضوع اسپم بنویسید و میخواهید یک سایتی را مثال بزنید که بصورت اسپم کار میکند. شما میخواهید با قرار دادن لینک در متن به بقیه هشدار دهید. به هر حال شما قطعا نمیخواهید که از محبوبیت و معروفیت سایت خود به آن انتقال دهید. در این زمان بهترین راه استفاده از nofollow است.
یک مثال دیگر، زمانی که nofollow میتواند شامل لینک های موجود در ویجت (ابزارک) باشد. اگر شما در حال استفاده از ویجت و ابزاری هستید که از سایت دیگر برداشته و استفاده میکنید، دقت کنید که هیچ گونه لینکی در محتوای آن به سایت بیرون نباشد. بعضی از ویجت ها ممکن است لینک هایی به سایت شما استفاده اضافه کنند که توسط شما انتخاب نشده اند و شامل انکرتکست هایی میشوند که شما هیچ گونه کنترلی روی آنها ندارید. اگر امکان حذف کردن لینک های ناخواسته در ابزارک امکان پذیر نیست شما میتوانید همیشه این کار را با استفاده از nofollow غیر فعال کنید. اگر شما یک ویجتی برای یک تابع یا محتوا ایجاد کردید مطمئن شوید که لینک های داخل آن بصورت nofollow باشند.
در آخر، اگر شما مایل به nofollow کردن همه لینک های یک صفحه هستید، شما میتوانید با اضافه کردن تگ < meta name=”robots” content=”nofollow” > را در بین تگ < head > قرار دهید.

با nofollow با کامنت و نظرات اسپم مبارزه کنید

تنظیم کردن مقدار “rel” با nofollow به گوگل می گوید که قطعا نباید لینک مورد نظر دنبال شود و یا از محبوبیت صفحات شما به آن صفحات منتقل شود.
به نمونه زیر توجه کنید:
< a href=”http://www.example.com” rel=”nofollow” >انکر تکست< /a >
چه زمانی این کاربردی خواهد بود؟ اگر سایت شما یک وبلاگ است قسمت نظرات به روی کاربران باز است و دوست دارید که آنها برای شما کامنت بگذارند، لینک هایی که در کامنت ها گذاشته خواهد شد میتواند از قدرت و محبوبیت صفحه شما به سمت مقصد ناخواسته منتقل کند. قسمت کامنت های بلاگ بسیار جای حساسی برای کامنت های اسپم هست. با nofollow کردن لینک های کاربران در این قسمت شما مطمئن میشوید که از محبوبیتی که برای سایت خود به سختی بدست آورده اید به سایت های اسپم نمیدهید.
راهنمای کامل سئو - بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو

اضافه کردن اتوماتیک nofollow به قسمت نظرات و بورد پیام ها

بسیاری از پکیج های نرم افزای ایجاد بلاگ بصورت خودکار کامنت های کاربران را nofollow میکنند ولی آنها نمیتوانند بصورت دقیق مانند مدیر سایت آنها را ویرایش کنند. این راهنمایی را میتوانید به قسمت های دگیر وب سایت نیز گسترش دهید. جاهایی که ممکن است محتوای ایجاد شده توسط کاربر درگیر شود. مانند کتاب های ایجاد شده توسط کاربر، انجمن ها، لیست های ایجاد شده و … . اگر مایل هستید که به لینک های ایجاد شده اهمیت دهید (مثلا اگر یک کاربر مورد اعتماد شماست) پس نیازی به استفاده از nofollow در لینک ها ندارید. به هر حال در نظر داشته باشید که لینک دادن به سایتی مانند گوگل میتواند روی محبوبیت سایت شما تاثیر بگذارد. میتوانید با استفاده از کپچا و مدیریت کامنت ها از اسپم جلوگیری کنید.
راهنمای کامل سئو - بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو

تصاویر خود را بهینه کنید

از صفت “alt” استفاده کنید

یک آدرس توصیفی برای تصویر و توضیح برای صفت alt برای تصاویر ارائه دهید. صفت “alt” به شما اجازه میدهد تا نوشته جایگزین ویژه ای برای تصویر بنویسید اگر تصویر مورد نظر به هر دلیلی لود نشود.
راهنمای کامل سئو - بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو

چرا از این صفت باید استفاده کرد؟ اگر کاربرانی برای مشاهده سایت از تکنولوژی های دیگری مانند اسکرین ریدر ها استفاده کنند، محتوای صفت alt بصورت نوشتاری پدیدار خواهد شد و اطلاعات عکس را نمایش خواهد داد.
یکی دیگر از دلایل استفاده از alt این است که اگر شما عکس را لینک دار کنید این صفت همانند انکرتسکت برای لینک های متنی خواهد بود و همان نقش را ایفا خواهد کرد. به هر حال، ما استفاده بیش از اندازه از عکس ها را برای لینک کردن و حرکت در سایت پیشنهاد نمیکنیم در حالیکه لینک های متنی نیز همان هدف را دارند. در نهایت، بهینه سازی آدرس و alt عکس ها میتواند جستجوی تصویر توسط گوگل را آسان کند و گوگل عکس را بهتر بشناسد.

بهترین تمرین ها

بصورت خلاصه ولی توصیفی از alt و آدرس عکس استفاده کنید
مانند بسیاری از نکته های دیگر صفحه برای بهینه سازی، آدرس عکس و alt کوتاه بهترین هستند زمانی که کوتاه و توصیفی باشند.
پرهیز کنید از:

 • استفاده از نام های عمومی مانند “image1.jpg”, “pic.gif”, “1.jpg” زمانی که ممکن است. اگر سایت شما دارای هزاران عکس است شما ممکن است بصورت خودکار به عکس ها اسم دهید.
 • نوشتن آدرس فایل طولانی
 • اسپم کردن کیورد داخل alt یا کپی پست کردن جملات فعلی متن

از نوشته alt استفاده کنید زمانی که از عکس های لینک دار استفاده میکنید
اگر تصمیم گرفته اید که با عکس به یک صفحه لینک دهید، حتما قسمت alt را پر کنید تا گوگل بهتر بفهمد که صفحه مقصد درباره چیست. تصویر کنید که در حال نوشتن انکرتکست برای لینک هستید.
پرهیز کنید از:

 • نوشتن alt طولانی که به عنوان اسپم تلقی شود.
 • فقط استفاده از عکس های لینک دار در قسمت ناوبری

به موتورهای جستجو کمک کنید تا عکس های شما را پیدا کنند

یک سایت مپ عکس میتواند به گوگل بات اطلاعات بیشتری در مورد عکس های پیدا شده در سایت شما بدهد. این کار باعث افزایش ایندکس عکس های مانده در سایت شما در موتورهای جستجو بخصوص گوگل خواهد شد. ساختار این سایت مپ مشابه XML برای صفحات است.

از فرمت های استاندارد برای عکس ها استفاده کنید

از فرمت های پشتیبانی شده توسط بیشتر مرورگرها استفاده کنید. مانند: JPEG, GIF, PNG, BMP ,WebP
شاید ایده خوبی باشد که از فرمت عکس در آدرس عکس نیز استفاده کنید. مانند:
google.com/تصویر-لوگوی-jpeg-گوگل.jpeg

سایتتان را موبایل فرندلی طراحی کنید

امروزه جهان بر پایه موبایل است. بیشتر مردم از طریق موبایل در گوگل جستجو میکنند. شاید نمایش ورژن دسکتاپ سایت متفاوت تر از ورژن موبایل باشد. به عنوان نتیجه، داشتن یک طراحی برای موبایل امری ضروری برای کسب و کار شماست. در حقیقت، از اواخر سال 2016 گوگل شروع به تجربه کردن ورژن موبایل برای محتوا برای رنکینگ کرد. داده های ساختار یافته را تجزیه و تحلیل میکرد و بر اساس آنها اسنیپت تولید میکرد.

بین دستگاه ها تفاوت هایی است

گوشی های هوشمند
در این قسمت مفهوم موبایل و دستگاه های موبایل اشاره به گوشی های هوشمند دارد که دارای اندروید، آیفون و یا ویندوز فون هستند. مرورگرهای موبایل بسیار شبیه به نسخه های دسکتاپ هستند. آنها میتوانند یک صفحه را بخوبی رندر کنند و کدهای HTML5 را بخوبی لود کنند. گرچه سایز تولید شده توسط آنها کوچک تر از نسخه پیشفرض آنها در ورژن دسکتاپ است.
تبلت
ما تبلت ها را به عنوان دشتگاه در کلاس خودشان در نظر میگیریم و وقتی در مورد دستگاه های موبایل صحبت میکنیم تبلت ها را در این دسته قرار نمیدهیم. تبلت ها صفحات بزرگتری دارند. این بدین معنی است که وقتی شما محتوایی را برای تبلت بهینه سازی میکنید شما باید انتظار داشته باشید که کاربران محتوای شما را همانند ورژن دسکتاپ در تبلت مشاهده کنند.
گوشی های ویژه
در این گوشی ها، مرورگرها توانایی رندر کردن صفحات HTML مانند دسکتاپ را ندارند. در این مدل مرورگرها فقط cHTML (iMode), WML, XHTML-MP قابلیت رندر دارند.
پیشنهاد ما هدایت وب سایت به سمت گوشی های هوشمند است اما همچنین دارندگان گوشی های ویژه را نیز تشویق میکنیم در صورتی که صفحات را بخوبی مشاهده میکنند از همان دستگاه استفاده کنند.

یک استراتژی موبایل انتخاب کنید

سایت های زیادی وجود دارد تا شما سایتتان را مناسب موبایل بسازید و گوگل از متدهای مختلفی برای پیاده سازی پشتیبانی میکند:
بعد از اینکه سایت مورد نظر را برای موبایل طراحی کردید میتوانید از طریق ابزار گوگل چک کنید که آیا سایت شما شاخص های لازم را برای گرفتن برچسب Mobile-friendly در نتایج گوگل را دارد؟ همچنین میتوانید از این طریق مشکلات موبایلی سایت را چک کنید تا آنها را رفع کرده و از تاثیر منفی آنها بر روی نتایج جلوگیری کنید.
اگر سایت شما محتوای استاتیک زیادی دارد مانند پست های بلاگ و یا صفحات محصولات، در نظر داشته باشید که از AMP استفاده کنید. AMP یک پلتفرم مخصوص HTML است که مطمئن شود سایت شما پرسرعت و کاربرپسند است و میتواند توسط پلتفرم های مختلف سریع لود شود از جمله گوگل.

سایت های موبایل را بخوبی پیکربندی کنید تا به دقت بتوانند ایندکس شوند

در رابطه با انتخاب کدام پیکربندی برای راه اندازی سایت موبایل، در اینجا نکته هایی وجود دارد که شما باید بدانید:
1 – اگر شما از پلتفرم داینامیک برای سایت استفاده میکنید و یا اگر سایت جداگانه برای موبایل دارید، حتما به گوگل سیگنال دهید که این صفحه در فرمت موبایل است یا خیر. این به گوگل کمک میکند تا به درستی و دقت محتوای موبایلی شما را در نتایج جستجوی موبایل نمایش دهد.
2 – اگر شما از طراحی رسپانسیو بهره میبرید از متاتگ name=”viewport” استفاده کنید تا مرورگرتان متوجه شود که با چه اندازه ای باید صفحه را تنظیم کند. اگر از پلتفرم داینامیک استفاده میکنید از هدر HTTP برای سیگنال دادن تغییرات سمت کاربر استفاده کنید. اگر شما در حال استفاده از آدرس های جداگانه هستید میتوانید دو آدرس را با استفاده از rel=”canonical” و rel=”alternate” بهم پیوند بزنید.
3 – منابع را قابل کراول نگه دارید. بلوک کردن منابع باعث عدم تصور واقعی گوگل از سایت شما میشود. این غالبا زمانی اتفاق می افتد که شما با استفاده از فایل robots.txt در حال بلوک کردن دسترسی به قسمت یا همه منابع صفحات میشوید. اگر گوگل بابت به منابع یک صفحه دسترسی نداشته باشد مانند CSS, JavaScript و یا عکس ها، نمیتواند تشخیص دهد که این صفحه برای چه نمایشی ساخته شده و در موبایل باید چطور نمایش داده شود. به عبارتی دیگر ما تشخیص نمی دهیم که این صفحه موبایل فرندلی هست پس آن را برای کاربران موبایل نیز نمایش نخواهیم داد.
4 – از خطاهای معمول که باعث خرابکاری میشوند پرهیز کنید مانند ویدئوهای غیر قابل پخش
5 – صفحاتی که در موبایل تجربه جستجوی ضعیفی به کاربر میدهند میتوانند در نتایج رنکینگ تنزل پیدا کنند و یا با یک اخطار در نتایج نمایش داده شوند. این اشکال وارد است ولی نمیتواند اشکال کلی در رابط کاربری باشد.
6 – سعی کنید همه کارایی سایتتان را در همه دستگاه ها نمایش دهید. کاربران موبایل همان کارایی را انتظار دارند مانند ارسال نظر و خرید کردن. محتوا باید بر روی موبایل همانند دستگاه های دیگر پشتیبانی شود. همچنین در محتواهای نوشتاری مطمئن شوید که همه عکس های مهم و ویدئوهای درج شده در صفحه قابل دسترس در همه دستگاه های موبایل هستند. برای موتورهای جستجو، همه ساختار داده ها و متا داده ها، مانند عناوین، توضیحات، المان های لینک و متاتگ ها را بر روی همه صفحات ارائه دهید.
7 – مطمئن شوید که داده های ساختاریافته، عکس ها، ویدئوها و متاداده هایی که بر روی دسکتاپ دارید بر روی موبایل نیز قابل دسترس هستند.

بهترین تمرین ها

 • صفحات خود با استفاده از تست موبایل امتحان کنید تا ببینید گوگل فکر میکند سایت شما بخوبی بر روی دستگاه های موبایل کار میکند یا نه.
 • اگر شما از آدرس های جداگانه برای صفحات موبایل استفاده میکنید، مطمئن شوید که هر دو آدرس موبایل و دسکتاپ را تست کنید چونکه میتوانید تشخیص دهید که ریدایرکت به صفحات موبایل بخوبی انجام میشود و قابل کراول شدن هست یا خیر.

وب سایتتان را ترویج دهید

زمانی که بیشتر لینک های داده شده به سایت شما بتدریج در حال اضافه شدن هستند، کاربرانی که از طریق موتورهای جستجو محتوای شما را پیدا میکنند یا از راه های دیگر و به آن لینک میدهند، گوگل متوجه می شود که میخواهید به دیگران بگویید که محتوای با ارزشی برای ارائه دارید. ترویج دادن موثر محتوای جدیدی که دیگران به دنبال آن هستند میتواند آمار و بازدید خوبی را روانه سایت شما کند. در حالیکه بیشتر نکات در این صفحه پوشش داده شده اند ولی عمل کردن بیش از حد نیز میتواند با معروفیت و شهرت سایت شما صدمه بزند.
یک پست بلاگ در سایت شما به کاربران اجازه میدهد متوجه شوند که محتوای تازه ای از شما و یا سرویس شما منتشر شده است. وبمسترهای دیگری که سایت شما و یا RSS سایت شما را دنبال میکنند میتوانند ماجرا را بخوبی متوجه شوند.
تلاش برای ترویج سایت و یا کسب و کار شما در فضای آفلاین نیز میتواند مفید باشد. برای مثال، اگر شما دارای یک کسب و کاری هستید مطمئن شوید که آدرس سایت شما بر روی کارت تجاری شما، سربرگ و پوستر شما درج شده است. شما میتوانید همچنین مکررا به کاربران عضو شده سایت ایمیل بفرستید و آنها را از محتوای تازه منتشر شده آگاه کنید. (فقط مواظب باشید اسپم نکنید!)
اگر شما یک کسب و کار محلی راه انداخته اید، اطلاعات آن را به گوگل مای بیزینس اضافه کنید تا کاربران بهتر بتوانند شما را در گوگل مپ و جستجوگر پیدا کنند.
راهنمای کامل سئو - بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو

بهترین تمرین ها

در مورد سایت های شبکه اجتماعی بیشتر بدانید
سایت ها بر اساس رفتار کاربران ساخته شده اند و اشتراک گذاری آنها در گروه های مرتبط با کاربران میتواند بازدهی را بالا ببرد.
پرهیز کنید از:

 • تلاش برای ترویج قسمت کوچکی از محتوایی که ایجاد کرده اید. به سراغ محتوای بزرگتر و جذاب بروید.
 • درگیر کردن سایت شما با اسکیما در جاییکه محتوای شما بصورت مصنوعی با بالاترین سرویس ها ترویج شده است.

رسیدن به اجتماعات مرتبط با فعالیت سایتتان
شانس هم دخیل است، سایت هایی وجود دارند که موضوعات مشابه سایت شما را پوشش میدهند. ایجاد ارتباط با این گونه از سایت ها میتواند برای شما مفید باشد. موضوعات داخل در زمینه کاری شما میتواند ایده های جدیدی به شما در ایجاد ارتباط بدهد.
پرهیز کنید از:

 • اسپم کردن لینک سایتتان به سایت های مرتبط با موضوع شما
 • خریدن لینک از سایت های دیگر برای هدف افزایش پیج رنک و دامین اتوریتی

بررسی کارایی جستجوی شما و رفتار کاربران

بررسی کارایی جستجوی شما

اغلب موتورهای جستجو، بخصوص گوگل، ابزارهای رایگانی را برای بررسی کارایی سایت در موتورهای جستجو بصورت رایگان ارائه میدهند.
کنسول جستجو دو دسته مهم از اطلاعات را اراسه میکند: 1 – آیا گوگل میتواند محتوای من را پیدا کند؟ 2 – در نتایج گوگل چطور نمایش داده میشوم؟
استفاده از کنسول گوگل به شما کمکی در درمان سریع نخواهد کرد ولی به شما کمک خواهد کرد تا مشکلات سایت را شناسایی کنید. اگر آدرس مشکلات را پیدا کنید میتوانید نتایج جستجوهای سایتتان را بهبود ببخشید.
با این سرویس، وبمستران میتوانند:

 • چه قسمت هایی از سایت با مشکل کراول مواجه هستند و گوگل بات با آنها مشکل دارد
 • سایت مپ خود را تست کنید و سپس ثبت کنید
 • فایل robots.txt را بررسی و یا تولید کنید
 • آدرس هایی که از قبل توسط گوگل بات کراول شده اند را حذف کنید
 • دامنه اصلی خود را مشخص کنید
 • مشکلات عنوان و متاتگ های توضیحات را شناسایی کنید
 • پر بازدیدترین جستجوهایی که برای رسیدن به سایت شده است را پیدا کنید
 • پیدا کنید که گوگل بات چطور صفحه شما را میبیند
 • اعلانات تجدید نظر و یا راهنماها را بدقت بخوانید

رفتار کاربران در سایت را بررسی کنید

اگر شما کراول و ایندکس سایتتان را با استفاده از کنسول جستجوگر گوگل بهبود داده باشید، احتمالا درباره ورودی های خود کنجکاو باشید. آنالیتیکس های تحت وبی همچون گوگل آنالیتیکس یکی از با ارزشترین منابع نظاره گر برای وب سایت شما هستند. شما میتوانید با استفاده از آن:

 • چطور کاربران به سایت شما رسیده اند و در سایت شما چه کاری انجام داده اند
 • محبوب ترین مطالب سایت را پیدا کنید
 • تاثیر بهینه سازی هایی که روی سایتتان انجام داده اید را اندازه گیری کنید، برای مثال، آیا تغییر تایتل و متاتگ توضیحات تاثیری در ورودی موتورهای جستجو دارد؟

برای کاربران پیشرفته، پکیج آنالیتیکس اطلاعات بیشتری با استفاده از ادغام با داده های سروری ارائه میدهد که میتواند حتی اطلاعات بیشتر و جامع تری نیز باشد. برای مثال، بازدیدکنندگان چطور با داکیومنت ها تعامل میکنند.

 

منابع

منبع

Related Post

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *