معرفی ویژگی های کنسول جدید گوگل

معرفی ویژگی های کنسول جدید گوگل

اوایل این ماه، گوگل نسخه بتای کنسول جستجوی جدید و بهبود یافته خود را برای تمامی کاربران تایید شده ارائه کرد. گوگل چندین ماه است که به تست و بررسی نسخه جدید کنسول جستجوی خود پرداخته و برای تعدادی از کاربران انتخابی خود دسترسی به نسخه بتا را امکان پذیر کرده است. ما نگاهی اجمالی به رابط کاربری تمیز و یکدست کنسول جستجوی جدید داشته ایم و در مورد برخی از گزینه های اضافی قابل توجه همچون داده های جستجو شده تاریخی 16 ماهه که در اختیار سئوکاران قرار دارد صحبت هایی را شنیده ایم. نسخه جدید کنسول جستجو در حال حاضر تنها به صورت نسخه بتا عرضه شده است و گوگل بیان کرده که انتقال قابلیت ها از کنسول قدیمی به کنسول جدید در سال جدید نیز ادامه خواهد داشت. وبمسترها و سئوکاران قادر خواهند بود از هر دو نسخه کنسول جستجو در کنار هم استفاده کنند تا این انتقال تکمیل شود. خوب حالا که کنسول جدید گوگل عرضه شده است، چه قابلیت های جدیدی در آن قرار گرفته ، چه مواردی در این کنسول جدید با کنسول جستجوی قدیمی یکسان است و چه کارکردهایی به آن اضافه خواهد شد. اجازه دهید نگاهی به این موارد بیندازیم و ببینیم این کنسول جدید چه ویژگی هایی دارد.

چه قابلیت های جدیدی در کنسول جستجوی جدید ارائه شده است؟

گزارش عملکرد جستجو (Search performance report):

شاید بتوان گفت قدرتمندترین قابلیت جدید در کنسول جستجوی عرضه شده، بر روی بخش آنالیتیکس جستجو تمرکز دارد که در حال حاضر با نام عملکرد جستجو ارائه می شود. همانند گزارش آنالیتیکس جستجوی قدیمی(Search Analytics report)، شما می توانید تعداد کلیک های کلی، بازدیدهای کلی، نرخ کلیک میانگین و موقعیت میانگین داده ها را در بالای همدیگر با یک کلیک ساده مشاهده کنید. قبلا وبمستران مجبور بودند بین فیلتر بر اساس نوع، کوئری جستجو شده، صفحات، کشور و نوع دستگاه یکی را انتخاب کنند اما در کنسول جدید، گزینه هایی وجود دارد که به افراد اجازه می دهد همه این موارد را یکجا انتخاب نمایند و بر اساس متغیرهای مختلفی فیلتر خود را انجام دهند.

معرفی ویژگی های کنسول جدید گوگل

بنابراین همانطور که در اسکرین شات بالا مشاهده می کنید، شما می توانید داده های مرتبط با بازدید کلی را با نرخ کلیکی که از جستجوهای وب برای موتورهای جستجو در ایالت متحده آمریکا انجام شده است را در طول سه ماه گذشته مقایسه کنید. متاسفانه نمی توانید مقایسه های متعددی را بالای هم قرار دهید. بنابراین اگر بخواهید جستجوی موبایلی و دسکتاپی را کنار هم مقایسه کنید قادر نخواهید بود داده های مرتبط با ایالت متحده آمریکا و انگلستان را در یک زمان واحد مقایسه نمایید. اما گزینه های جدید به سئوکاران و وبمستران اجازه می دهد داده های عملکردی خاصی برای سایت خود به دست آورند. صاحبان سایت ها در حال حاضر دسترسی به طیف وسیعی از داده ها را برای داده های جستجوی تاریخی خود دارند و همین امر باعث می شود تجزیه و تحلیل ترندهای طولانی مدت و مقایسه سال به سال عملکرد سایت بسیار ساده تر و راحت تر باشد. گوگل در این باره چنین می گوید:
در طول سال های گذشته، کاربران از ما می خواستند داده های بیشتری از داده های سه ماهه در قسمت آنالیتیکس جستجو در اختیارشان بگذاریم.
خوب با ارائه کنسول جستجوی جدید، گوگل این انتظارات را برآورده کرده و حداکثر طیف داده ای که وبمستران به آن دسترسی داشتند را چهار برابر کرده است. در حال حاضر کاربران می توانند بازه های زمانی سه ماه، شش ماه و 12 ماهه را انتخاب کنند یا از گزینه Full duration استفاده نمایند که داده های 16 ماهه را در اختیارشان قرار می دهد.

معرفی ویژگی های کنسول جدید گوگل

گزارش پوشش ایندکس (Index coverage report):

بخش پوشش ایندکس(Index Coverage) در کنسول جستجوی جدید، ترکیبی از وضعیت ایندکس قبلی و گزارش خطای خزش است. این بخش به صاحبان سایت اجازه می دهد ببینند گوگل چگونه مطالبشان را ایندکس می کند و خطاهای موجود را شناسایی و برطرف کنند. شما می توانید داده ها را بر اساس صفحاتی که دارای خطا هستند، صفحات معتبر با هشدار، صفحات معتبری که ایندکس شده اند، صفحات مستثنی شده، داده های بازدید کلی مشاهده کنید. جدول زیرین جزییات بیشتری را بر اساس نوع مشکلات شناسایی شده ارائه می کند و به وبمسترها اجازه می دهد بر روی آن کلیک کنند و آدرس های تحت تاثیر قرار گرفته را شناسایی نمایند.
یکی دیگر از قابلیت های مفیدی که در کنسول جستجوی جدید ارائه شده است، توانایی درخواست به روزرسانی ایندکس ها پس از حل مشکلات است. به عنوان مثال اگر خطای HTTP 500 را در سایت خود پیدا کنید و به جای منتظر ماندن برای خزش گوگل و برطرف کردن مشکل، خودتان دست به کار شوید و مشکل موجود را برطرف نمایید، می توانید از گوگل بخواهید ایندکس موجود را به روزرسانی کند. بر اساس اطلاعات بیان شده در وبلاگ مرکزی وبمستران، گوگل این صفحه یا صفحات را می خزد و آدرس تحت تاثیر قرار گرفته را با اولویت بالاتری پردازش می کند. اینکار به سایت شما کمک می کند سریع تر از قبل به کار خود ادامه دهد.

بهبود جستجو: صفحات موبایلی تسریع شده و ارسال کار

گزارش به روز شده وضعیت AMP در گوگل، به صاحبان سایت ها اجازه می دهد آدرس هایی که به تازگی برای AMP به روزرسانی شده اند را تایید کنند. در نسخه قدیمی کنسول جستجو، گوگل فهرستی از آدرس های AMP با خطاهای موجود و راه حل پیشنهادی را ارائه می کرد اما هیچ روشی برای درخواست از این شرکت برای پردازش مجدد آدرس های به روزشده وجود نداشت. حالا شما می توانید از کنسول جستجو بخواهید مشکلات برطرف شده در صفحات متعدد را تایید کند و گوگل نیز این صفحات را با اولویت بیشتری می خزد. پست وبلاگی گوگل که کنسول جستجوی جدید را معرفی کرده است، AMP را تحت عنوان Search Enhancements و گزارش جدید دیگر گروه بندی کرده است که به آن ارسال یا پست کار می گوید. حالا وبمستران به کمک فهرست کارها در سایت خود می توانند آن ها را با داده های ساخت یافته ی پست و ارسال JOB نشانه گذاری کنند تا برای Google Jobs مطلوب باشند. گوگل اخیرا این قابلیت را ارائه کرده و در دنیای فهرست Job تازه کار است. همانند AMP، فهرست کارها در کنسول جستجوی گوگل آمارهایی را در مورد نتایج فهرست کار شما نشان خواهد داد و هر گونه مشکلات ایندکس را بیان خواهد کرد. این موضوع به شما اجازه می دهد مشکلات را برطرف کرده و سپس تایید کنید.

معرفی ویژگی های کنسول جدید گوگل

چه چیزی در هر دو نسخه کنسول جستجوی گوگل یکسان است؟

هیچ چیزی در کنسول جستجوی اصلاح شده دقیقا با نسخه قدیمی یکسان نیست اما همانطور که در قسمت قبلی نیز ذکر کردیم، برخی از موارد تقریبا با هم یکسان هستند. قابلیت جدید گزارش عملکرد جستجو بسیار شبیه داده هایی است که در بخش Search Analytics report قدیمی ارائه می شود و گزارش پوشش ایندکس در برگیرنده داده هایی است که در بخش Index Status و بخش خطاهای خزش(Crawl Errors) کنسول جستجوی قدیمی ظاهر می گردد. فرایند ثبت نقشه سایت نیز شبیه کنسول جستجوی قدیمی است و در کنسول جستجوی جدید دکمه Test نیز قرار گرفته و به افراد اجازه می دهد نقشه سایت خود را قبل از ثبت بررسی کنند.

معرفی ویژگی های کنسول جدید گوگل

همچنین نقشه سایت به همراه گزارش پوشش ایندکس کار می کند. زمانی که صاحب سایت فایل نقشه سایت را ثبت می کند، می تواند از فیلتر نقشه سایت در داده های موجود در بخش پوشش ایندکس برای تمرکز بر فهرست دقیق از آدرس ها استفاده نماید.

چه قابلیت هایی در اینده به کنسول جستجوی جدید اضافه خواهد شد؟

داده های زیادی وجود دارد که باید از کنسول قدیمی به کنسول جدید انتقال پیدا کند. بنابراین می توان انتظار داشت در اینده شاهد به روزرسانی های جدید در این کنسول باشیم. برخی از قابلیت ها و گزارش های قابل ملاحظه ای که باید به کنسول جستجوی جدید اضافه شوند عبارتند از :

داده های ساخت یافته، کارت های غنی و Data Highlighter:

همانطور که می دانید تاکید گوگل بر نتایج غنی و داده های ساخت یافته است. به همین خاطر چنین گزارش هایی باید در کنسول جستجوی جدید وجود داشته باشد ( هر چند ممکن است شکل این گزارش ها با شکل گزارش های قبلی یکسان نباشد). گوگل تنها شروع به معرفی پشتیبانی بومی از برخی انواع محتوا در Google Assistant کرده است و احتمال دارد کنسول جستجوی جدید قابلیت های بیشتری برای ادغام و یکپارچگی با Google Assistant داشته باشد و به صاحبان سایت ها کمک کند، بهینه بودن محتوا برای قرار گرفتن در این دایرکتوری ها را ارزیابی نماید. گوگل قطعا روشی برای ادغام ابزار تست نتایج غنی خود با کنسول جستجوی جدید پیدا کرده است . این گزینه به صاحبان سایت ها و سئوکاران کمک می کند خطاهایی که مانع از دیده شدن در نتایج غنی می شود را شناسایی و برطرف کنند.

لینک های داخلی و لینک به سایت:

یکی از مهم ترین بخش های سئو، در حال حاضر در کنسول جستجوی جدید دیده نمی شود. این گزینه داده ها و اطلاعات مرتبط با لینک هاست: هم لینک های داخلی و هم لینک هایی که به سایت داده می شوند.

در کنسول جستجوی قدیمی، گزارش های مفیدی وجود داشت که به وبمسترها کمک می کرد افرادی که دقیقا به دامنه شان لینک داده اند و صفحاتی که لینک بیشتری دریافت کرده اند را مشاهده کنند. این قابلیت برای پیگیری روند رشد کمپین های لینک بیلدینگ و نیز بک لینک ها بسیار مفید بود.

معرفی ویژگی های کنسول جدید گوگل

به طور مشابه، بخش لینک های داخلی نیز به افراد اجازه می داد سطح لینک های داخلی خود را ارزیابی و بهینه سازی کنند. شما می توانید در کنسول جستجوی قدیمی به دنبال صفحات تکی باشید تا ببینید به کجای سایت لینک داده اند و آن ها را برای یافتن صفحاتی که به لینک دهی داخلی بیشتری نیاز دارند مرتب نمایید. خوشبختانه این قابلیت خیلی زود به کنسول جستجوی جدید اضافه خواهد شد و وبمستران می توانند از این داده ها و گزارش ها برای بهبود لینک های خود استفاده کنند.

هدفگیری بین المللی (International targeting):

این گزارش به افراد اجازه می دهد مخاطب خود را بر اساس زبان و کشور خاصی هدف قرار دهد. این یک بخش ضروری برای سئوی بین المللی است. وبمسترانی که برای موقعیت های جغرافیایی متعددی سایت خود را اجرا می کنند می توانند ظاهر آن را بعد از اضافه شدن به کنسول جستجوی جدید با ظاهر کنسول قدیمی مقایسه کنند.

قابلیت استفاده در موبایل:

تاکید گوگل به هنگام راه اندازی سایت ،بر روی رویکرد اول موبایل است. من مطمئن هستم که بعد از ظاهر شدن گزارش قابلیت استفاده در موبایل در کنسول جدید، شاهد قابلیت های بسیار خوبی در آن خواهیم بود. این گزارش بهینه بودن سایت برای استفاده در موبایل را ارزیابی می کند و مشکلاتی همچون استفاده از فلش، اندازه کوچک فونت، عناصر لمسی که نزدیک هم قرار دارند و استفاده از پاپ آپ های آزار دهنده را بررسی می کند. از آنجایی که سرعت بارگذاری سایت یکی از فاکتورهای رتبه بندی بر روی موبایل محسوب می شود، سرعت یکی از گزینه هایی خواهد بود که در گزارش قابلیت استفاده در موبایل جدید گنجانده می شود. پیش بینی برخی از موارد مرتبط با ایندکس اول موبایل منطقی است. با اینکه در حال حاضر مقایسه داده های مرتبط با جستجوی انجام شده در دسکتاپ و موبایل در بخش Search Performance امکان پذیر است اما گوگل قابلیت های بیشتری را در بخش گزارش mobile usability قرار خواهد داد که به وبمستران اجازه می دهد مشکلات مرتبطی که مانع از رتبه بندی خوب در موبایل می شود را شناسایی و از آن پیشگیری کنند. گزارش فعلی در حال حاضر مشکلات قابلیت استفاده در موبایل را در صفحات تکی شناسایی می کند. بنابراین اعمال این گزارش در بخش ایندکس اول موبایل دور از انتظار نیست. ابزارهای بیشتری برای بهبود قابلیت استفاده سایت در موبایل ارائه خواهد شد.
منبع

Related Post

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *