آموزش کامل راه اندازی گوگل آنالیتیکس – سری اول

در این آموزش قصد داریم تا نحوه راه اندازی اکانت گوگل آنالیتیکس بر روی وب سایت را آموزش دهیم و به چند مورد پیشنهادی اشاره کنیم.
گوگل آنالیتیکس یک سرویس رایگان است که ترافیک وب سایت را دنبال و گزارش میدهد. این سرویس ایده و چشم اندازی از دموگرافی بازدیدکنندگان وب سایت، کارایی یک کمپین و چه مدت کاربران در سایت شما مانده اند را به شما ارائه میدهد و این چند نمونه از بسیار برنامه ای است که آن در خود جای داده است.
این اطلاعات به شما دید بهتری از اینکه سایت شما در چه وضعیتی هست را نشان میدهد و به شما میگوید که در چه قسمت هایی ضعف دارید تا با بهینه سازی آنها به نرخ تبدیل بالا برسید.
در آموزش زیر ما شما را با چند موضوع ساده آشنا میکنیم تا بتوانید براحتی گوگل آنالیتیکس را بر روی وب سایت خود راه اندازی کنید.

راه اندازی اکانت

اگر شما دارای اکانت در جیمیل و یا یوتیوب هستید شما مجاز به ایجاد اکانت گوگل آنالیتیکس خواهید بود و میتوانید طبق دستور العمل زیر پیش روید.
آموزش کامل راه اندازی گوگل آنالیتیکس - سری اول
دسترسی این اکانت فقط باید در اختیار شما باشد. البته میتوانید کاربر دیگری را نیز بعد از تایید اجازه دسترسی به آمار را بدهید. به هر حال نباید کنترل کل آمار را جز خودتان به کسی دیگر بدهید.
به عنوان مثال، Clickz به من دسترسی داده است ولی من نمیتوانم هیچ تنظیماتی را تغییر دهم. این به این خاطر است که از افشای اطلاعات جلوگیری کند و اگر بعد از من مدیر دیگری خواست وضعیت وب سایت را چک کند بتواند این کار را انجام دهد.
آموزش کامل راه اندازی گوگل آنالیتیکس - سری اولآموزش کامل راه اندازی گوگل آنالیتیکس - سری اول
در مقایسه من میتوانم هر کاری که میخواهم را با اکانت شخصی خودم انجام دهم.

اضافه کردن کد آمار به وب سایت

گوگل آنالیتیکس تا زمانی که صفحات شما لینک نشود نمیتواند کار کنید. بعد از اتمام راه اندازی اکانت جدید گوگل از شما میخواهد تا کد جدید را دریافت کنید و با کلیک روی دکمه مورد نظر کد نمایان شده و میتوانید کپی کنید.
آموزش کامل راه اندازی گوگل آنالیتیکس - سری اول
شما همیشه میتوانید به عقب برگردید تا اطلاعات آنالیتیکس را ببینید.
آموزش کامل راه اندازی گوگل آنالیتیکس - سری اول
این کد نیاز دارد تا در هر صفحه ای اضافه شود. نحوه نصب آن بستگی به سیستم مدیریت محتوای شما دارد. برای مثال، بعضی از قالب های تامبلر فقط نیاز به UA کد دارند تا آن را در همه صفحات موجود اضافه کنند.
آموزش کامل راه اندازی گوگل آنالیتیکس - سری اول
در حالیکه پلتفرم های وبلاگی مثل وردپرس درخواست کد کامل را دارند. اگر شما وب سایت خود را HTML ساخته اید، شما میتوانید با ویرایش صفحات خود کد آمارگیر را قبل از کد قرار دهید.

جستجوی سایت خود را مدیریت کنید

وقتی شما گوگل آنالیتیکس را به وب سایت خود متصل کردید شما میتوانید site search راه اندازی کنید تا بفهمید بازدیدکنندگان شما به دنبال چه در سایت شما هستند. در قسمت “View Settings” قسمت site search را فعال کنید و نام و آدرس وب سایت خود را وارد کنید. پارامتر جستجو معمولا حرف S و یا Q است. شما میتوانید این مورد را با جستجو در وب سایت خود پیدا کنید.
آموزش کامل راه اندازی گوگل آنالیتیکس - سری اول
به عنوان مثال، اگر شما کلمه mobile را در نوار جستجوی Clickz وارد کنید شما میبینید که بعد از دامنه s= آشکار شد.
آموزش کامل راه اندازی گوگل آنالیتیکس - سری اول
همچنان اگر نتوانستید این مورد را پیدا کنید میتوانید با طراح وب سایت خود تماس گرفته و این موضوع را از او سوال کنید.

بعد از ذخیره تمامی تنظیمات، گوگل آنالیتیکس میتواند هر جستجویی که در وب سایت شما انجام میگیرد را رصد کند.

راه اندازی Goal

در کنار site search شما باید یک هدف نیز در گوگل آنالیتیکس راه اندازی کنید تا مهمترین رویدادهای وب سایت را بتوانید رصد کنید. برای مثال، ممکن است که یک سایت تجاری بسرعت یک صفحه تایید را میخواهد بعد از سفارش به مشتری نشان دهد و یا یک منتشر کننده محتوا میخواهد صفحه تشکر را بعد از عضویت کاربر در سایت به آن نشان دهد.
برای راه اندازی goal یا هدف به قسمت “Goals” رفته و سپس “New Goal” را زده و “Custom” را از “Goal setup” انتخاب کنید. سپس “Next Step” را زده و نامی برای هدف خود انتخاب کنید و “Destination” را انتخاب کنید اگر یک رویداد به صفحه تشکر منتهی میشود. اگر هدف نرخ تبدیل شما چیزی بیش از آن است و میخواهید به کاربر بعد از عضویت یک فیلم نشان دهید پس “Event” را برای اندازه گیری این مورد انتخاب کنید.
آموزش کامل راه اندازی گوگل آنالیتیکس - سری اول
گوگل آنالیتیکس شروع به اندازی گیری نرخ تبدیل خواهد کرد وقتی که یک فعالیت به آن حد نصاب برسد. شما میتوانید تا ۲۰ هدف برای وب سایت خود ایجاد کنید.

معیارهای اولیه گوگل آنالیتیکس

شما میتوانید خیلی از گزارشات گوگل آنالیتیکس را بسته به نیاز خود کاستومایز کنید. اما در محاسبه کلی شما میتوانید ابزارهای مفید را به صورت پیشفرض در آن مشاهده کنید.

در زیر گراف، گوگل آنالیتیکس به شما بیشتر از کاربران، بانس ریت، میانگین زمان ماندگاری کاربر و همچنین نسبت کاربران جدید به قدیمی را میگوید.
آموزش کامل راه اندازی گوگل آنالیتیکس - سری اول
در زیر معیارهای اصلی، گوگل آنالیتیکس همچنین دموگرافیک های خوانندگان را۷ که شامل کشورهای آنها، زبان و دیوایس های آنها نیز میشود را نمایش میدهد.
به عبارت دیگر، این معیارها شامل گزارش مخاطبین، گزارش کسب شده، گزارش رفتاری و گزارش تبدیل نیز میشوند. برای مثال، شما میتوانید با لینک کردن شبکه های اجتماعی به گوگل آنالیتیکس قادر به رصد کردن کمپین بخصوص شبکه های اجتماعی خواهید بود که این موضوع در زیر گزینه های “Acquisition” قرار دارد.
آموزش کامل راه اندازی گوگل آنالیتیکس - سری اول
امیدوارم از این آموزش کوتاه لذت برده باشید. بزودی آموزش های حرفه ای تری از گوگل آنالیتیکس ارائه خواهم کرد.

یک نظر

  1. علیرضا

یک نظر ارسال کنید