۵ اشتباه رایج که باعث افت رنکینگ شما میشوند

۵ اشتباه رایج ک

سایت های تجاری تفاوت زیادی نسبت به سایت های عادی دارند به خاطر همین سئوی آنها نیز متفاوت تر از بقیه است.

در حالیکه بسیاری از مبانی سئو در همه وب سایت ها یکسان است، میتوان در سایت های تجاری بخصوص سایت های فروشگاهی بعضی از مبانی را نادیده گرفت.

خوب به سراغ ۵ مورد از اشتباهات سئو میرویم که میتوانند سایت تجاری شما را در عقب نگه دارند.

۵ اشتباه رایج ک

1 – محتوای تکراری

محتوای تکراری یکی از آفات سئو محسوب میشود. اگر سایت شما تجاری است و تا کنون از نظر مطالب تکراری بررسی نکرده اید حتما این مورد را در برنامه بررسی قرار دهید زیرا سایت های تجاری بخصوص فروشگاهی بیشتر در معرض محتوای تکراری قرار دارند.

مهم نیست سایت شما روی چه پلتفرمی قرار گرفته است و یا چقدر در مورد سئو اطلاع دارید اگر قبلا این مورد را چک نکرده اید مطمئن باشید رنک وب سایت شما در خطر است.

در نظر داشته باشید که چطور بن دیویس در سایت خود اشاره کرده است که این موضوع چگونه در ۳ سایت ورزشی اتفاق افتاده است. شرکت مادر یک محصول را در سایت خود قرار داده و همان را با قالب مشابه در سایت برند زیر مجموعه نیز قرار داده است.

چیزی که آن فهمید این بود که هیچ کدام از صفحات رنک خوبی در نتایج پیدا نکردند. برندهای پر قدرت معمولا در موتورهای جستجو نفوذ بالایی برای رنک صفحات دارند و اکثر صفحات آنها میتواند رنک خوبی داشته باشد ولی با آن وضعیت فقط یک صفحه توانسته بود رنک بگیرد.

به هر حال یک صفحه رنک خوبی داشت ولی بقیه در ۱۰۰ رتبه اول هم هیچ شانسی نداشتند.

این نوع محتوای تکراری در سایت های تجاری معمول است و در سایت هایی فروشگاهی که محصولات میفروشند میتوان به وفور مشاهده کرد. فروشگاه های بزرگ به خاطر داشتن محصولات زیاد و مشابه از توضیحات تکراری و مشابه استفاده میکنند که این موضوع باعث میشود تا هیچ شانسی برای رتبه های بالای گوگل نداشته باشند.

توضیحات متفاوت برای هر محصول به این نو از سایت ها پیشنهاد میشود گرچه فروشگاه های بزرگ امیدی برای این کار ندارند!

یک اصل اقتصادی است که میگوید ۸۰٪ نتیجه از ۲۰٪ سرمایه گذاری سرچشمه میگیرد. با توجه به این اصل نیز شما با بروزرسانی صفحات خود با محتوای جدید و منحصربه فرد میتوانید تاثیر آن را در نتایج مشاهده کنید.

به هر حال این تنها نوع از محتوای تکراری در سایت های تجاری نیست.

یکی دیگر از مشکلات محتوای تکراری در داخل خود سایت شماست. بیشترین دلیل این مشکل قرار دادن یک فیلتر در آدرس صفحه است. مثلا شما یک فیلتر برای تغییر رنگ صفحه قرار میدهید و یا فیلتر کردن یک صفحه از سایت، که همه آنها باعث بوجود آمدن صفحات تکراری میشوند.

در حالیکه این فرم از محتوای تکراری مانند دیگر صفحات تکراری در نتایج معمول و قابل مشاهده نیستند ، قدرت اختصاصی موتورهای جستجو به همان صفحه اصلی سایت منعطف میشود و میتواند باعث کاهش رتبه در موتورهای جستجو به دلیل الگوریتم پاندا شود.

برای مقابله با این نوع از محتوای تکراری توصیه میشود که از تگ rel=canonical در صفحات استفاده کرد تا محتوای هر صفحه برای یک آدرس اختصاص داده شود.

۵ اشتباه رایج ک

2 – صفحات ایندکس شده بسیار ضعیف از نظر محتوایی

همبستگی بین محتوا و ترافیک ورودی از گوگل ممکن است یک استراتژی تست شده در رنکینگ باشد. یک استراتژی جامد بازاریابی محتوا اساسا میتواند ورودی موتورهای جستجو به سایت شما را در طول زمان افزایش دهد و قبلا شاهد این موضوع بوده ایم.

با این حال شرایطی وجود دارد که در آن بازاریابی ضعیف محتوا میتواند سایت شما را خراب کند و با تولید صفحات غیر مرتبط و ضعیف باعث افت رنک سایت شما در گوگل شود. در حقیقت احتمال وقوع این اتفاق برای کاربران بیشتر است.

با توجه به راه حل اینفلو زمانی که آنها متوجه این موضوع شدند شاهد کاهش ترافیک از طریق موتورهای جستجو بودند.

بعد از بررسی سایت خودشان و عملکرد آن در موتورهای جستجو، طبق راه حل اینفلو نسبت محتوا به محصولات بسیار زیاد بود. این باعث فشار زیاد بر روی کراولر گوگل بود و عملکرد ضعیف آن برای مطالب دیگر میشد.

بعد از شناسایی محتاطانه که کدام صفحات باید حذف شوند و کدام یک باید نگه داشته شوند شاهد افزایش ورودی از موتورهای جستجو بودند بطوری که باعث افزایش درآمد تا 30٪ نیز شد و نرخ تبدیل مشتری نیز بالا رفت.

آیا این باعث میشود که شما وبلاگ خود را خاموش کنید؟

نه! من این مورد را توصیه نمیکنم. حداقل نه در حال حاظر.

درس آموختنی امروز این است که شما میتوانید به سادگی با اضافه کردن محتوا به سایت مخرب تر از مفید باشید. اگر درست حدس زده باشم باور نمیکردم که با محتوای بد ترافیک نیز کاهش پیدا کند.

تمرکز شما باید برای تلاش بر روی محتوا باشد و باید دقت کنید که هر سیگنالی که از طریق ایجاد محتوا درست میکنید به سوی صفحات لندینگ باشد.

به عنوان یک نکته مهم، من همیشه سعی میکنم صفحات در حال حاظر رو بهینه سازی کنم تا اینکه اقدام به حذف آنها کنم. صفحات ضعیف نمیتوانند سیگنال خوب به موتورهای جستجو ارسال کنند.

همچنین خیلی از اوقات باید خیلی از صفحات ضعیف با هم ادغام شده و تبدیل به یک صفحه قدرتمند شوند. کلمات کلیدی و فن سئو نقش مهمی در این بین دارد.

شما باید بعد از اینکه صفحات را ادغام و یا بهینه کردید اقدام به حذف صفحات ضعیف بگیرید و در نظر داشته باشید که صفحه ای که میخواهید حذف کنید شرایط زیر را داشته باشد:

آن صفحه نباید یکی از صفحات خوب از نظر ورودی موتورهای جستجو باشد

آن صفحه از سایت دیگر لینک نگرفته باشد

در صورت حذف به یکی از صفحات مشابه منتقل شود تا قدرت آن نیز انتقال یابد.

۵ اشتباه رایج ک

3 – محتوای تولید شده توسط کاربر (ناکافی و یا خیلی زیاد)

محتوای تولید شده توسط کاربر دو لبه یک شمشیر است. میتواند خیلی اعجاب انگیز مفید باشد. ویکی پدیا یک سایت با محتوای تولید شده توسط کاربر است و به همان دلیل در نتایج صدر قرار گرفته است. همچنین میتوان در این مورد مثال آمازون را نیز زد که با بررسی توسط کاربر توانسته است از نظر کاربران را بهتر از هر تبلیغ برندی جلب کند.

ولی لبه دیگر این شمشیر اصلا به خوبی لبه دیگر نیست. زمانی که اولین بار گوگل پاندا را منتشر کرد سایت ebay از رتبه ۶ به رتبه 25 سقوط کرد. محتوای تولید شده ضعیف توسط فروشندگان فاکتور اصلی این افت شناسایی شد.

خوب، شما چطور باید با محتوای تولید شده توسط کاربر برخورد کنید؟

ابتدا میخواهم بگویم که نظرات کاربران میتواند یه قدم رو به جلو باشد. طبق تحقیقات گذشته با اضافه کردن نظرات کاربران و بررسی های آنها سایت ها شاهد افزایش بازدید از طریق موتورهای جستجو بوده اند.

دشوار است برآورد کنیم که این افت ترافیک چه میزان ناشی از صفحات تکراری است ولی میتواند پیش بینی کرد که نظرات کاربران و قرار دادن ریچ اسنیپت در داخل متن ها و نمایش آنها در موتورهای جستجو میتواند نتیجه بسیار خوبی در گوگل داشته باشد. سیگنال خوبی به گوگل ارسال میشود بعد از قرار دادن نظرات کاربران در صفحات وب سایت.

به هر حال این ها فاکتورهای شفافی هستند. با اضافه کردن بررسی های کاربران به صفحه قطعا ترافیک ورودی از موتورهای جستجو نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

اگر شما بیم از آن دارید که مشتریان امتیاز کمی به صفحه شما بدهند، این کمترین چیزی است که باید نگران آن باشید. باور کنید یا نه محصولاتی که دارای ستاره های متعددی هستند خیلی بهتر و تاثیرگذار تر از محصولاتی هستند که فقط ۵ ستاره دارند. با دادن ستاره و امتیاز کمتر از طرف مشتری و پاسخ درست شما به آن حتی بعضی اوقات باعث بهبود فروش شما نیز خواهد شد.

همچنین در نظر داشته باشید که اغلب مشتریان تا زمانی که به آنها نگویید که به محصول شما امتیاز دهند این کار را نخواهند کرد. طبق بررسی یک سایت وقتی به مشتریان گفته میشود که امتیاز دهند درصد نظرات و امتیاز ها از 14٪ به 29٪ افزایش پیدا میکند.

خوب، در مورد لبه دیگر شمشیر چطور؟ سایت ebay و ویکی پدیا را در نظر بگیرید. محتوای هر دوی آنها توسط کاربران تولید میشود اما ویکی پدیا بعد از پاندا رشد پیدا کرد ولی ebay افت کرد.

کلید در روند کار است. ویکی پدیا کاری میکند تا از کیفیت محتوای تولید شده مطمئن شود. در حالیکه این محتوا نمیتواند یک منبع استناد برای یک استاد دانشگاهی باشد که دنبال منابع موثق است.

اگر میخواهید محتوای تولید شده توسط کاربر در سایت شما از کیفیت بالایی برخوردار باشد باید مدیرانی را برای این کار استخدام کنید. اجازه دادن به کاربر برای امتیاز دادن به یک محتوای دیگر نیز میتواند در بهبود کیفیت محتواها کمک کند. از آمازون یاد بگیرید که چطور امتیازات و بررسی ها را مرتب میکند.

۵ اشتباه رایج ک

4 – صفحات موجود را با کلمات کلیدی بهتر بهینه سازی نمیکنید.

این مورد یکی از تغییراتی است که باید هر سایت تجاری آن را انجام دهد.

پیدا کردن کلمات کلیدی یکی از مهمترین فاکتورهای سئو است به همین دلیل خیلی از اوقات این مورد نادیده گرفته میشود. این مورد به همین دلیل صادق است که شما باید صفحات فعلی را بهینه سازی کنید.

در اینجا یک تکنیکی را به شما یاد میدهیم تا بتوانید ترافیک ورودی از موتورهای جستجو را افزایش دهید.

لیست کارهایی را که باید انجام دهید:

1 – وارد صفحه google keyword planner شوید و آدرس صفحه محصول خود را وارد کنید و در قسمت پایین صفحه کلمات دیگری که نشان گر اطلاعات بیشتر هستند را وارد کنید مانند چه کسی، چی، کی، کجا، چرا و چگونه. این موضوع برای صفحات معمولی در قسمت بلاگ سایت مناسب است ولی برای صفحات محصولات شاید چنگی به دل نزند.

2 – کلمات کلیدی پیشنهادی را در SEMrush و یا ابزارهای مشابه وارد کنید تا کلمات کلیدی جدیدی به شما پیشنهاد دهد که میتوانید با آنها رقابت کنید. همچنین متریک های ارائه شده توسط این ابزار به شما کمک میکند تا صفحات خودتان را نیز پیدا کنید که قابلیت رقابت با دیگر سایت ها را داشته باشند.

3 – بهترین و کاربردی ترین صفحات برای کلمات کلیدی هدف را پیدا کنید. با این روش site:domain keyword شما میتوانید صفحاتی از سایت خودتان را پیدا کنید که کلمات کلیدی وارد شده مربوط به آنها باشد.

این inurl:forum کار را برای کلمات کلیدی خودتان انجام دهید تا اطلاعاتی که مردم به دنبال آنها هستند را در فروم ها پیدا کنید. انجمن ها یک مکان بسیار خوب برای شروع و تحقیق است. آنها به شما این اطلاعات را میدهند که مردم دقیقا به دنبال چه چیزهایی هستند.

5 – خوب اکنون صفحات خود را با محتوایی بروز رسانی کنید که میتوانید بهترین نتایج را به کاربران در صفحه اول گوگل نشان دهید. این بدین معنی است که عنوان مطلب شما و همچنین محتوای وارد شده در آن میتواند مشکلات کاربران را بهتر از دیگر لینک های موجود در صفحه اول حل کند.

ما نیز قبلا یک روند مشابهی برای محتوای داخلی طراحی کرده بودیم که هیچ گاه شکست نمیخورد. به خصوص وقتی که این روند برای کل سایت شما در نظر گرفته شود میتواند کل سایت را اصلاح کند.

همچنین به یاد داشته باشید که میتوانید با وارد کردن آدرس صفحه رقیب در keyword planner کلمات کلیدی پیشنهادی بیشتری دریافت کنید.

یکی دیگر از مشکلات معمول با کلمات کلیدی در سایت های تجاری این است که آنها روی کلمات کلیدی برند تمرکز میکنند. بیشتر صفحات بر روی نام و برند محصولات ساخته شده اند.

منظور ما حذف این مورد از عناوین صفحات شما نیست بلکه شما باید یک سری اطلاعات اضافی و کلمات کلیدی جدید نیز به آدرس و عنوان و همچنین پاراگراف اول سایت خود اضافه کنید.

این موضوع را میتوان به کلمات کلیدی عمومی و عام نسبت داد. از این طریق شما باید مهمترین کلمات کلیدی را پیدا کنید که کاربران به آن نیازمند هستند. نکته مهم این است که شما باید با کلمات کلیدی خود جوری بازی کنید که نه کاربران را آزار دهد و نه در نتایج رنک خود را از دست بدهید. بلکه قرار دادن کلمات کلیدی در جای مناسبی از سایت و همچنین استفاده از نام برند و نام تجاری شما در جاهای مناسب بهترین ایده برای از دست ندادن رنک است.

۵ اشتباه رایج ک

5 – لینک های داخلی ضعیف

سایت های تجاری و فروشگاهی معمولا حجم زیادی از محصولات را دارند و به عنوان نتیجه شاید پیدا کردن تک تک محصولات در سایت کار سختی باشد. این به آن معنی نیست که کاربر نمیتواند از طریق منو و یا جستجو به نتیجه دلخواه خود برسید. به این معنی است که با پخش شدن قدرت صفحات در همه آنها، صفحات مهمتر نمیتوانند قدرت کافی را برای جا گرفتن در نتایج موتورهای جستجو را داشته باشند.

اگر میخواهید سایت تجاری و فروشگاهی شما برای موتورهای جستجو بهینه سازی شود باید ساختار لینک های داخلی وب سایت را کنترل کنید. مشکلات احتمالی با ساختار لینک های داخلی میتواند در چهار فرم باشد:

ساختار معنایی ضعیف

یک معماری لینک با این مشکل نمیتواند یک سایت را سازماندهی کند. قدرت صفحه و یا پیج رنک خالص صفحه یکی از مهمترین فاکتورهای با اهمیت موتورهای جستجو است و همچنین ارتباط لینک ها نیز از با اهمیت ترین موضوعات است.

منوی سایت، ساختار پوشه ها و لینک دهی داخلی باید سیستماتیک شود. مثلا ارتباط بین دسته بندی ها خوب است و میتواند یک نقش خوبی را ایفا کند ولی اگر سلسله ای وجود نداشته باشد تاثیر کمی در لینک دهی داخلی خواهد داشت.

لینک های عمیق

بعضی اوقات این کار خیلی اشتباه است که برای رسیدن به یک لینک از صفحه اول باید چندین کلیک متوالی کرد. اگر فاصله صفحه اصلی شما با صفحات داخلی تعداد کلیک بالا باشد سایت شما برای موتورهای جستجو بهینه سازی نشده است.

وجود لینک زیاد از یک صفحه تا رسیدن به صفحه دیگر بدین معنی است که موتورهای جستجو به سختی سایت شما را کراول خواهند کرد. و حتی میتوان گفت که آن صفحه قدرت کافی نخواهد داشت.

بدون الویت بندی

این در واقع برخلاف نکته قبلی است. در این نکته شما براحتی کاربر و موتور جستجو را به لینک مورد نظر میرسانید ولی آیا همه صفحات از یک اهمیت برخوردار هستند؟ این یک نوع از اشتباهاتی است که شما میخواهید یک صفحه مهم جلوه دهید در حالیکه هیچ الویتی در میان نیست.

لینک های ناکافی

در واقع این مربوط به لینک های عمیق است. بعضی اوقات نباید یک صفحه از همه صفحات لینک دریافت کند. مهمترین راه حل برای این مشکل استفاده از جاهای مختلف سایت برای لینک دهی است.

این مطلب را از سایت خوب searchenginewatch برداشته و ترجمه کردم. امیدوارم مورد توجه شما قرار بگیرد.

Related Post

8 Replies to “۵ اشتباه رایج که باعث افت رنکینگ شما میشوند”

  1. سلام
    پست خوبی رو منتشر کردید
    بنظر من عدم استفاده از فایل robots.txt هم میتونه باعث افت سئو بشه. چون اگر این فایل نباشه ربات ها خیلی از صفحاتی که لازم نیست رو ایندکس میکنن و باعث میشه صفحه هرز زیاد باشه و این موجب افت میشه
    مرسی

  2. افت ناگهانی در کلمه کلیدی و حتی عناوین مطالب دلیلش کدوم یک از موا دی هست که بالا اشاره کردید؟

    1. باید به محتوای اون مطلب دقت کنید. مخصوصا تعداد تکرار کلمات کلیدی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *