15 نکته عملیاتی سئو برای بهبود رنکینگ

نکته های عملیاتی سئو

گوگل رنک برین (RankBrain) یک الگوریتم بر پایه یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی است تا به نتایج بر اساس فیدبک گرفته شده از قصد کاربر و تجربه کاربری امتیاز دهد.
با تقسیم بندی RankBrain که چه کارهایی انجام میدهد در اینجا 15 روش عملیاتی برای بهبود رنکینگ سئو داریم.
نکته های عملیاتی سئو

بهینه سازی بررسی کلمات کلیدی

کلمات کلیدی از خیلی وقت پیش جز اساس سئوی رنکینگ محتوا بوده اند. بیشتر مطالب شما گرچه آنها بلاگ و یا مقاله باشند، با چند ساعت وقت گذاشتن برای پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب برای رنک گرفتن و خارج کردن رقبا از صحنه آغاز میشوند.
به هر حال RankBrain استراتژی بررسی کلمات کلیدی را تغییر داده است. این همه در رابطه با هدف جستجوگر است زمانی که اون به آینده رنکینگ فکر میکند. پس زمان خوبی برای تنظیم استراتژی بررسی کلمات کلیدی است.
1 – درباره کلمات کلیدی مترادف دوباره تصمیم بگیرید
کلمات کلیدی طولانی زمانی موثر بود که گوگل از آنالیز معنایی استفاده نمیکرد و معنای کلمات را نمی فهمید. شما میتوانستید یک لیستی از کلمات کلیدی طولانی از طریق related searches در پایین نتایج گوگل ایجاد کنید و برای هر کدام از آنها یک صفحه ایجاد کنید.

15 نکته عملیاتی سئو برای بهبود رنکینگ
متاسفانه، کلمات کلیدی مترادف برای روی سئوی RankBrain تاثیر نمیگذارند. الگوریتم RankBrain کاملا هوشمند است و تفاوت بین کلمات مشابه و کلمات کلیدی طولانی را متوجه میشود. به جای رنکینگ برای کلمات کلیدی مختلف، این الگوریتم همان نتایج را به کاربران نشان میدهد.
برای مثال: کلمه کلیدی (بهترین ابزار اتوماتیک برای بازاریابی) و (بازاریابی توسط بهترین ابزار اتوماتیک) نتیجه یکسانی خواهند داشت چراکه کاربر نیز همان را میخواهد.

15 نکته عملیاتی سئو برای بهبود رنکینگ
خوب پس به جای استفاده از کلمات کلیدی طولانی باید چه کاری انجام دهید؟ در ادامه میخوانید که RankBrain در مورد بررسی کلمات کلیدی چطور فکر میکند.
2 – استفاده از کلمات کلیدی متوسط
از وقتی کلمات کلیدی طولانی از چرخه خارج شدند شما باید شروع به بهینه سازی کلمات کلیدی اصلی بکنید. کلمات کلیدی اصلی قسمت اصلی نتایج را تشکیل میدهند و با میزان جستجوی بالایی دارند. آنها بسیار رقابتی هستند و ممکن است به لینک ها و محتوای با کیفیت بیشتری نیازمند باشند.
برای مثال، شما در حال نوشتن یک مقاله با کلمه کلیدی (چای لیمویی) به عنوان کلمه کلیدی اصلی هستید. بررسی کلمه کلیدی شما باید چیزی شبیه به این باشد:

15 نکته عملیاتی سئو برای بهبود رنکینگ
توجه داشته باشید که تعداد زیادی از کلمات کلیدی متوسط را میتوانید انتخاب کنید. بخصوص که کلمه کلیدی (چای لیمویی) فقط به تنهایی 3600 بازدید ماهانه دارد.
15 نکته عملیاتی سئو برای بهبود رنکینگ
به هر حال، کلمات کلیدی متوسطی مثل (فواید لیمو و عسل لیمو) میتوانند 8000 الی 9000 بازدید ماهانه برای شما بوجود آورند.
استفاده از کلمات کلیدی متوسط میتواند در سئوی RankBrain بصورت خودکار به محتوای شما در کلمات کلیدی دیگر نیز رنک دهد. اگر میخواهید محتوای خود را برای رنکینگ بالا بهینه سازی کنید از کلمات کلیدی متوسط استفاده کنید.
3 – استفاده از کلمات کلیدی مرتبط
خوب قبل از اینکه کلمات کلیدی طولانی را به طور کلی فراموش کنید این مهم است که بدانید آنها هنوز هم مفید هستند. برای مثال، آنها کمک میکنند تا شما کلمات کلیدی مرتبط را مشخص کنید تا RankBrain عاشق محتوای شما شود.
این بدین معنی نیست که شما باید از کلمات کلیدی مترادف طولانی استفاده کنید اما باید از پتانسیل کلمات کلیدی مرتبط بهره ببرید. این میتواند هر کلمه و یا عبارتی قوی که با موضوع شما مرتبط است باشد.
برای مثال از همان (چای لیمویی) استفاده میکنیم. شما میتوانید به راحتی تعدادی از کلمات کلیدی مرتبط را مشخص کنید که با موضوع و کلمه کلیدی اصلی همسان هستند. چطور؟ سوال خوبی است!
یکی از راه ها استفاده از قسمت جستجوهای مرتبط گوگل است و نوشته هایی که به رنگ آبی و بولد هستند.

15 نکته عملیاتی سئو برای بهبود رنکینگ
شما میتوانید همچنین از قسمت دراپ داون جستجوی گوگل جهت شناسایی کلمات کلیدی طولانی استفاده کنید.

15 نکته عملیاتی سئو برای بهبود رنکینگ
همچنین میتوانید از ابزارهای دستی مثل این سایت استفاده کنید.

15 نکته عملیاتی سئو برای بهبود رنکینگ
با نوشتن کلمه کلیدی اصلی خود، این سایت کلمات کلیدی طولانی مرتبطی را به شما نشان خواهد داد.

15 نکته عملیاتی سئو برای بهبود رنکینگ

بهینه سازی تگ تایتل برای کلیک بیشتر در گوگل

نرخ کلیک یکی از عمده ترین فاکتورهای سئو است. در حقیقت، طبیعت RankBrain در مورد واکنش کاربران با محتوای ارائه شده در نتایج جستجو است.
میخواهید سئو رنکینگ خود را بهبود ببخشید؟ پس اول از نرخ کلیک شروع کنید.
چه کاری میتوانید انجام دهید تا مطمئن شوید که محتوای ارائه شده توسط شما لایق گرفتن رنک در نتایج را دارد؟ خوب، در اینجا ترفندهایی آموزش میدهیم تا بتوانید سئو رنکینگ خود را افزایش دهید.
4 – مطمئن شوید عناوین شما جذاب و احساسی هستند
قرار دادن کمی از احساسات در تگ تایتل میتواند نتیجه بزرگی در نرخ کلیک شما داشته باشد. بیشتر جستجوکنندگان در صفحه ای از گوگل قرار میگیرند و با اسکرول دنبال عنوان جذابی میگردند تا احساس آنها را برانگیزد.
خوب به همان مثال قبلی برگردیم، (چای لیمویی)، ما در اینجا این عنوان را انتخاب میکنیم (۷ فایده چای لیمویی). شاید عنوان عالی نباشد ولی این نتایج از آنالیزور است.
یک امتیاز 34 میتواند 1000 اشتراک را بهمراه داشته باشد ولی شاید میتوان آن را بهتر نیز کرد. تایتل باید کمی بیشتر احساسی تر و طولانی تر شود.

15 نکته عملیاتی سئو برای بهبود رنکینگ
دوباره امتحان میکنیم. اینبار با این عنوان (۷ فایده لاغری چای لیمویی برای تابستان) که خیلی از عنوان قبلی بهتر است.
شاید این مورد چالشی برای انتخاب عنوان باشد. بهترین راهی که میتوان یک تایتل عالی انتخاب کرد این است که مثل مخاطبتان فکر کنید. عناوین و رقبای قوی را نیز بررسی کنید و ابزارهای آنلاین استفاده کنید.
5 – از براکت در عناوین استفاده کنید
قاعدتا این یکی از آسان ترین راه ها برای بهبود نرخ کلیک و رنکینگ سئوی شماست. با استفاده از براکت ها در تایتل شما، شما اهمیت زیادی به عناوینتان در داخل نتایج میدهید.

15 نکته عملیاتی سئو برای بهبود رنکینگ
در حقیقت، طبق یک تحقیق موثق استفاده از براکت های 33 درصد نتیجه بهتری گرفتند.

15 نکته عملیاتی سئو برای بهبود رنکینگ
این مطالعه در حدود 3.3 میلیون تایتل را دربر میگرفت. مثال هایی که میتوان از براکت ها استفاده کرد. (مطالعه و آموزش قدم به قدم) ، (با اینفوگرافیک) ، (نکته های اثبات شده از حرفه ای ها) ، (چطور از X به Z رسیدم؟)
6 – از کلمات قدرتمند استفاده کنید
همانطور که توسعه بیشتر تایتل تگ های احساسی باعث افزایش نرخ کلیک میشود کلمات قدرتمند نیز به همین شکل است. آنها قادر هستند تا جستجو کنندگان را به سمت خود بکشند و آنها عناوین شما را غیر قابل مقاومت میکنند.
برای مثال، این تایتل ها در صفحه اول گوگل ۳ موقعیت بالا را تصاحب کرده اند.

15 نکته عملیاتی سئو برای بهبود رنکینگ
نرخ کلیک را افزایش دهید و سئو رنکینگ خود را بهبود ببخشید توسط کلمات قدرتمند در عناوین. اما استفاده از اعداد را نیز فراموش نکنید.
7 – از اعداد و آمار بیشتر در عناوین استفاده کنید
لیست ها عالی هستند، اما از اضافه کردن اعداد و ارقام به تایتل ها دور نمانید. اعداد در عناوین از مطالعات و بررسی های بدست آمده و یا اعداد روزها تاثیر بزرگی روی نرخ کلیک مطالب خواهد داشت.
تیترهای شما باید چیزی شبیه به این باشند:

15 نکته عملیاتی سئو برای بهبود رنکینگ
برای مثال، شما در حال نوشتن یک مطالعه در حال بررسی درباره فواید رژیم غذایی برای کاهش جوش هستید. اگر مطالعه ثابت کند که 51٪ شرکت کنندگان در این رژیم غذایی کاهش جوش در عرض 14 هفته داشتند، شما میتوانید این تایتل را بنویسید: مطالعه جدید نشان دهنده کاهش 51 درصد جوش بعد از 14 هفته است.
شما میتوانید همچنین شماره ها با کلمات قدرتمند را ترکیب کرده و برای نرخ کلیک طوفانی آماده شوید.

15 نکته عملیاتی سئو برای بهبود رنکینگ
با بهینه سازی عناوین تلاش های شما کاهش می یابد و زمان تمرکز بر روی تگ مهم دیگری بنام description یا توضیحات است.

بهینه سازی تگ توضیحات برای افزایش نرخ کلیک

تایتل تگ ها تنها راه افزایش و بهبود سئوی رنکینگ شما نیستند. شاید خیلی از کاربران با زدن اسکرول از روی تایتل شما رد شوند اما ممکن است توضیحات شما را بخوانند تا بدانند که لینک شما ارزش کلیک کردن دارد یا نه. این باعث اهمیت بهینه سازی تگ توضیحات شما میشود.
8 – تگ توصیحات خود را نیز احساسی کنید
همانند تگ تایتل، شما میخواهید که احساس خود را بروز دهید همانطور که خوانندگان توضیحات شما را میخوانند. این نیز میتواند در مدل مشابهی همانند تگ تایتل باشد، استفاده از کلمات احساسی قدرتمند که کاربران را به قصد جستجوی خود میرساند.

15 نکته عملیاتی سئو برای بهبود رنکینگ
9 – فواید و داده های مفید را هایلایت کنید
چرا باید یکی بخواهد روی مطالب شما صرفا به خاطر تگ توضیحات کلیک کند؟ این ذهنیتی است که نرخ کلیک شما را به مرحله بعد خواهد برد. از هایلایت کردن فواید یا داده های مفید نهراسید تا بتوانید خدمت رسانی خوبی به کاربران بکنید.
این یک مثال عالی است از هایلایت کردن مطالبی که از فواید نشئت میگیرند.

15 نکته عملیاتی سئو برای بهبود رنکینگ
ایجاد محتوا بعد از یک کنفرانس صنعتی یک راه عالی است برای هایلایت کلیدی برای مخاطبین شما. این همچنین ایجاد توضیحات احساسی را برای شما آسان خواهد کرد.
10 – از محتوای ادوردز استفاده کنید
به خاطر وجود یک تگ توضیحات بیشتر مردم در قدرت نفوذ کلمات کلیدی شکست میخورند و جملات بیشتر در چندجای مختلف در توضیحات ادوردز قرار میگیرد. اگر میخواهید تگ های توضیحات خود را بهینه سازی کنید این ترفند میتواند به شما کمک کند.
برای مثال، اگر مطلب شما در مورد ابزار اتوماسیون بازاریابی بود شما میتوانید با جستجو در گوگل تبلیغات زیادی پیدا کنید. سپس با کلمات کلیدی خود آنها را تلفیق کنید.

15 نکته عملیاتی سئو برای بهبود رنکینگ
این میتواند شاخص خوبی باشد تا شما این کلمات را در تگ توضیحات خود قرار دهید. بعد از آنها، شرکت ها هزاران دلار برای این تبلیغات خرج میکنند تا تبلیغات خود را بالا نگه دارند.
11 – کلمه کلیدی اصلی خود را فراموش نکنید
این یک شعار نیست ولی بعضی اوقات اتفاق می افتد. با قرار دادن کلمه کلیدی اصلی در تگ توضیحات، شما با نشان دادن محتوا کاربران را به قصدشان میرسانید.

15 نکته عملیاتی سئو برای بهبود رنکینگ
مطمئن باشید که کلمه کلیدی اصلی را نزدیک به شروع تگ توضیحات قرار داده اید. شما همچنان میتوانید از کلمات کلیدی طولانی و کلمات قدرتمند نیز بصورت طبیعی در تگ توضیحات استفاده کنید.
15 نکته عملیاتی سئو برای بهبود رنکینگ

کاهش بانس ریت و برگشت کاربر از سایت

الگوریتم RankBrain به نرخ کلیک شما نگاه میکند و با استناد به آن رنک میدهد. به هر حال، اگر محتوای شما به اندازه کافی مفید نباشد آنها خیلی زود بانس ریت خواهند شد و به جستجوی دیگری خواهند پرداخت.
این قسمت نهایی را باید به خوبی توجه کنید که باید بانس ریت کمی داشته باشید و مدت زمان طولانی کاربران در سایت شما بمانند. هر چه بیشتر در این مورد بهینه سازی کنید بهبود رنکینگ بیشتری حاصل خواهد شد.
خوب، دی ول تایم (Dwell time) چیست؟ مدت زمانی صرف شده توسط کاربر روی یک صفحه خاص است. همانند فکر فروش، شما دوست دارید تا آنها مدت زمان زیادی را صرف سایت شما کنند.
در حقیقت، میانگین دی ول تایم برای ۱۰ نتیجه نخست نتایج گوگل ۳ دقیقه و 10 ثانیه است. چطور باید کاربر را به مدت 3 دقیقه و یا بیشتر در سایت خود نگاه دارید؟ با کیفیت طراحی کنید، مطالب معتبر منتشر کنید تا رضایت کاربر را جلب کنید.
12 – مطالب را در بالاتری قسمت نمایش دهید
وقتی کسی در گوگل در مورد چیزی و یا سوالی جستجو میکند، دوست دارد که هر چه سریعتر به نتیجه برسد. بالا نگه داشتن محتوا باعث میشود که بانس ریت را در پایین ترین اندازه خود نگه دارید.

15 نکته عملیاتی سئو برای بهبود رنکینگ
13 – محل محتوا را مختصر و مفید طراحی کنید
با قرار دادن محتوای سایت در بالا، معرفی و توضیحات سایت اولین چیزی است که کاربران و خوانندگان آن را میبینند. این باعث می شود که آنها را با توضیحات مختصر و جذابی در سایت نگاه دارید. این روش آنها را به خواندن ترغیب خواهد کرد و بانس ریت شما را کاهش خواهد داد.
لطفا وقتی را صرف توضیحات و مقدمه محتوای خود کنید. این موارد جز مهمترین نکته های هر محتوایی هستند و رنکینگ سئوی شما را در جهان RankBrain بشدت تقویت خواهند کرد.
14 – رنکینگ محتوای طولانی و عمیق
یکی از راه های بهبود رنکینگ سئو طراحی محتوای طولانی و عمیق است. محتوای با فرم طولانی بک لینک های شما را نیز افزایش خواهد داد.

15 نکته عملیاتی سئو برای بهبود رنکینگ
لینک های بیشتر و موقعیت های بالاتر در نتایج قطعا تاثیر بالایی روی رنکینگ سئوی شما خواهد داشت. اگر یک خواننده محتوای شما را مفید فرض کند دی ول تایم شما به بالای 3 دقیقه خواهد رسید.
محتوای عمیق تر همچنین نشان دهنده تخصص و تسلط شما درباره آنچه مینویسید نیز هست. این شما و برند شما را در کسب و کارتان قدرتمند تر خواهد ساخت.
15 – مطالب را قابل فهم بسازید
همانطور که میدانید محتوای عمیق و طولانی روی دی ول تایم، رنکینگ بهتر و گرفتن بک لینک بیشتر موثر است. اما چطور میتوانید بالای 2000 کلمه بنویسید که برای خوانندگان و کاربران به سادگی قابل فهم باشد؟
بهترین راه برای نجات کاربران از سردرگمی در صفحات تکه تکه کردن مطالب با ساب هدینگ و تیترها است.

15 نکته عملیاتی سئو برای بهبود رنکینگ
ساب هدینگ و تیترها بسیار شفاف و قابل خواندن هستند که خوانندگان میتوانند براحتی پاسخ سوال های خود را در آنها پیدا کنند.
یکی دیگر از راه های شکستن متن طولانی استفاده از پاراگراف های کوتاه و مختصر است.

15 نکته عملیاتی سئو برای بهبود رنکینگ
پاراگراف ها میتوانند به چند جمله کوتاه و یا یک جمله طولانی تقسیم شوند.

15 نکته عملیاتی سئو برای بهبود رنکینگ
هدف اصلی جلوگیری از خسته شدن کاربر از خواندن مطلب و ارائه اطلاعات به آن است. این میتواند کاربران را در صفحه نگه دارد و به افزایش دی ول تایم و رنکینگ سئوی سایت شما کمک کند.

اگر آماده وفق دادن استراتژی های سئوی خود با انقلاب الگوریتم های گوگل هستید حتما از نکته های بالا استفاده کنید.

این مطلب ترجمه شده از این لینک است. به همین دلیل توضیحات عکس ها به زبان انگلیسی است ولی در روند کار و درک کردن مفاهیم تفاوت چندانی ندارد.

Related Post

One Reply to “15 نکته عملیاتی سئو برای بهبود رنکینگ”

  1. مقاله بسیار جالبی بود مرتضی عزیز با این رنک برین شاید بشه گفت خیلی از تکنیک های سئوی قدیمی بلااستفاده شده و باید به دنبال تکنیک های جدید بود.
    بابت وقتی که گذاشتی ممنونم ازت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *